Evropa končí se zisky, energetika pod tlakem cen ropy

Evropské akcie ve čtvrteční seanci nabraly zisky, německý DAX vzrostl o 0,4 %, francouzský CAC 40 +0,2 %, španělský Madrid SE nepatrně oslabil, zatímco se lépe dařilo italskému FTSE MIB +0,3 %. Dnešní seance začala klidně po potvrzení říjnové úrovně německých spotřebitelských cen (-0,3 % m/m a +0,8 % y/y) a oznámení meziměsíční stagnace spotřebitelských cen ve Francii (meziročně +0,5 %). S napětím je nyní očekáván zítřejší údaj o vývoji německé ekonomiky, tj. zda spadne do recese. Analytici ale dle konsensu Bloomberg očekávají po 0,2% poklesu ve 2Q mezikvartální růst HDP o 0,1 %.

Z jednotlivých titulů dnes prezentovala své hospodářské výsledky pojišťovna Aegon, která zklamala očekávání a poklesla o 6,1 %, naopak nedařilo se energetickým společnostem, když RWE po výrazně horších datech poklesla o 2,2 %, což oslabilo i ENEL -0,7 %.

Index Euro Stoxx vzrostl o 0,3 %, problémovým byl především sektor energetiky, když cena ropy Brent spadla pod 79 dolarů v důsledku vnitřních bojů mezi členy OPEC, kteří se zdráhají omezit produkci a oslabit svůj podíl na trhu. Výrazně poklesly akcie Royal Dutch Sehll o 2,1 %, Repsol SA -1 %.

Newsletter