Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Evropa na úvod týdne zeslábla na horších datech i levné ropě

Evropské akcie na úvod týdne zaznamenaly ztráty, v jejichž čele byl energetický sektor, k němuž se přidaly tituly z oblasti stavebnictví. Na trhy dolehly obavy ze zpomalení tempa globálního růstu vlivem horších dat z Japonska a Číny. Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí oslabila podle zpřesněných údajů o 1,9 %, výrazněji oproti předchozími odhadu -1,6 %.

Člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny varoval na konferenci ve Frankfurtu, že eurozóna prochází „masivním oslabením“, které může mít dopad na globální růst. OECD minulý měsíc varovala, že eurozóna představuje nebezpečí pro celosvětový růst.

Eurozóna je podle OECD největším rizikem růstu světové ekonomiky

Britský index FTSE 100 poklesl o 0,82 %, německý DAX odepsal 0,54 %, francouzský CAC -0,8 %, španělský IBEX -0,7 %, italský FTSE MIB -0,57 %.

Nedařilo se akciím Glencore -0,7 % a z důvodu pokračujícího propadu cen ropy poklesly i Royal Dutch Shell -2,5 % a BP -1,7 %. 

Newsletter