Evropské akcie navzdory krokům ECB výrazně klesly

Evropské akciové trhy dnes neudržely poměrně silný růst a nakonec výrazně oslabily. Evropská centrální banka (ECB) se sice rozhodla podpořit ekonomiku nečekaně rozsáhlým uvolněním měnové politiky, šéf ECB Mario Draghi ale naznačil, že s dalším snižováním úrokových sazeb již nepočítá.

Panevropský index FTSEurofirst 300 zakončil obchodování poklesem o 1,77 procenta na 1311,74 bodu. Bezprostředně po zprávě o nejnovějších stimulech ECB si přitom připisoval až 2,6 procenta.

ECB dnes snížila všechny své úrokové sazby, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám další levné úvěry. Analytik Giuseppe Sersale ze společnosti Anthilia Capital poznamenal, že trh později zaskočily Draghiho výroky, kde naznačil, že další snižování úrokových sazeb již považuje za nepravděpodobné.

„Z dnešní perspektivy a s ohledem na podporu, kterou hospodářskému růstu a inflaci zajistí naše opatření, nepředpokládáme, že bude nutné další snižování sazeb,“ uvedl Draghi na odpolední tiskové konferenci. Dodal ale, že úroky zůstanou dlouhou dobu na velmi nízké úrovni.

Hlavní index německých akcií DAX dnes odepsal 2,31 procenta na 9498,15 bodu, zatímco index pařížské burzy CAC 40 ztratil 1,70 procenta a uzavřel na hodnotě 4350,35 bodu.

„Bez ohledu na tu krátkodobou reakci trhu považujeme ohlášená stimulační opatření za velmi důležitá,“ uvedl Sersale. Za obzvlášť významné označil, že banky získaly možnost „čerpat nové dlouhodobé úvěry s nulovými či zápornými sazbami“.

Dolů dnes navzdory počátečnímu růstu zamířily také akciové trhy ve Spojených státech, na které měl negativní dopad mimo jiné pokles cen ropy. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykazoval kolem 18:30 SEČ pokles o zhruba 0,7 procenta.

Newsletter