Evropu dovedlo volatilní obchodování do smíšeného závěru. DAX +0,7 %

Rozkolísanou seanci zaznamenal čtvrteční den, když evropské akcie v úvodu výrazně oslabovaly. Roli v dnešním obchodování sehrálo zvýšení úrokových sazeb ruskou centrální bankou, přetrvávající nejistota na řecké politické scéně a především oznámení provedení druhého kola aukce levných úvěrů bankám (TLTRO) ECB.

Zájem o půjčky ECB dosáhl objemu 130 mld. eur, zatímco se očekávalo 148 (medián Bloomberg), ve srovnání s částkou 83 mld. EUR v prvním kole. „Jedná se o chudý začátek programu, který si klade za cíl sloužit jako klíčový prvek strategie měnové politiky ECB do budoucna,“ napsal Timo del Carpio, evropský ekonom RBC Capital Markets.

ECB poslala bankám druhý balík úvěrů. Zájem nijak valný

Ruská centrální banka zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 10,5 % z 9,5 % ve snaze zabrzdit dlouhotrvající výprodej ruského rublu a zmírnit protiinflační tlaky. Ruský index MICEX poklesl o více než 2 %, kdy například Sberbank ztratila 2,7 %, podobně jako energetický gigant Rosněfť.

Řecký index Athex Composite poklesl o více než 7 % a čelí tak třetímu dennímu poklesu v řadě poté, co trhy otřáslo pondělní rozhodnutí uspořádat prezidentské volby 17. prosince, s rizikem předčasných parlamentních voleb.

Německý DAX rostl o 0,7 %, francouzský CAC mírně oslabil a britský FTSE ztratil 0,6 %.

Newsletter