Evropu tížily banky, propadly řecké akcie

Evropský akciový index Stoxx 600 zakončil čtvrtek bez větších změn, o 0,04 % níže. Razantní výprodej se zkraje dne odehrál na řeckých akciích, kde dílčí index bank propadal o 23 procent. Důvodem byl noční krok ECB, která zrušila výjimku, a nadále nebude přijímat řecké dluhopisy jako kolaterál proti dodávané likviditě. V rámci celého dne akciový index Athex Composite oslabil o více než 3 procenta.

Investoři bedlivě sledují kroky řecké vlády a odezvu na ně, zejména snahu o změnu podmínek splácení úvěrů v rámci mezinárodní finanční pomoci. Německý ministr financí s řeckým dnes nenašly shodu a poklesem reagovaly zejména finanční tituly. BNP Paribas ztratila 4 %, Banco Santander 2,6 %. Dařilo se dnes naopak energetickým titulům. Proti poklesu akciového trhu působily ranní německé objednávky firem, které vysoko předčily konsensus. BT Group pak přidala 5,2 %, poté co telekomunikační společnost oznámila, že kupuje mobilního operátora EE od Deutsche Telekom.

Evropská komise dnes představila novou prognózu a uvedla, že prudký pokles cen ropy a slabší euro by měly podpořit růst eurozóny v roce 2015. Odhad pro růst HDP zvýšila na 1,3 % z původních 1,1 %. 

Newsletter