Expandující Xiaomi vstupuje na burzu

Společnost Xiaomi předložila 3. května Hongkongské burze své první podání pro s napětím očekávanou počáteční veřejnou nabídku.  Firma je čtvrtým největším čínským výrobcem mobilních telefonů, někdy bývá označována jako čínský Apple. Za první čtvrtletí 2018 vykazuje Xiaomi velmi zajímavý růst výnosů – meziročně o 85,7 %.

V naší analýze z 9. května jsme uvedli, že počáteční veřejná nabídka společnosti Xiaomi představuje obří symbol čínských ambicí, protože půjde o vůbec první IPO podle nového čínského zákona o cenných papírech. Xiaomi zajímavě roste v Číně a Indii, které pro ni představují hlavní trhy. Původní ambice firmy, která byla vyhlášená ještě před prvním podáním na burze, uváděla tržní hodnotu kolem 100 mld. USD a zvýšení 10 mld. USD.

V původním podání společnost vykázala pouze čísla k prosinci (finanční rok 2017), kde předložila příjmy ve výši 17,6 mld. USD a EBITDA ve výši 910 mil. USD. Podle těchto čísel, čistého dluhu a tržní hodnoty, kterou trh uvádí na 75 mld. USD, jsme vypočítali EV/EBITDA výrazně nad hodnotami srovnatelných společností, jako jsou Samsung a Apple. Jedná se tedy jednoznačně o nerealistická očekávání.

Doposud nejasné informace

Na základě neověřených informací se Xiaomi blíží tržní kapitalizaci v hodnotě 50 mld. USD a hodlá získat 6,1 mld. USD. To představuje jen polovinu jejích předchozích ambicí. Pozitivní zpráva je, že čísla společnosti za první čtvrtletí ukazují velmi zajímavý růst výnosů – meziročně o 85,7 %. Na základě údajů za první čtvrtletí a rok 2017 odhadujeme, že by meziroční růst výnosů mohl být kolem 52 %.

Použijeme-li poslední marže EBITDA a za předpokladu, že marže dále neporostou, mohl by EBITDA dosáhnout 1,43 mld. USD. Pokud vezmeme tržní hodnotu 50 mld. USD, hotovost a krátkodobé investice ve výši 2,7 mld. USD, výnosy z IPO 6 mld. USD a dluh ve výši 27,5 mld. USD, pak je hodnota celé společnosti 68,9 mld. USD. S těmito čísly můžeme předpovědět výsledky za rok 2018, které jsou stále výrazně nad srovnatelnými společnostmi, ale měla by tu být příležitost k růstu.

Domácí investoři

Podle zpravodajských zdrojů se společnosti China Mobile a Qualcomm dohodly, že získají podíl ve společnosti Xiaomi a stanou se tak zásadními investory (dále se jako o potenciálních hlavních investorech mluví o společnostech China Poly Group a China Merchants Group). Vzhledem k možné eskalaci případné obchodní války se Xiaomi možná rozhodlo neriskovat zpoždění svého vstupu na burzu ve chvíli, kdy nálada na trhu ovlivňuje ceny. Podle novin South China Morning Post se některé výše zmíněné otázky týkaly nacenění (které je mnohem výše než u Apple), ale také toho, proč se Xiaomi označuje jako internetová společnost.

Tento poslední bod je pravděpodobně marketingovým tahem s cílem zvýšit nacenění, ale v tuto chvíli jsou fakta jednoznačná: společnost Xiaomi je postavena hlavně na hardwaru a chce většinu svých budoucích zisků zajistit pomocí online služeb na svých smartphonech a dalších produktech. CSRC nedávno varoval čínské technologické firmy, aby nepřeháněly svá nacenění pro vstup na burzu s cílem zabránit drobným investorům, aby ovládli čínský trh. Toto varování se objevilo poté, co nedávné počáteční nabídky čínských firem zažily ihned po vstupu na burzu prudké výkyvy cen.

Peter Garnry je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter