FIFA 2018 Rusko: Pro diváky bezvízový vstup, pro ostatní zpřísnění

Mistrovství světa ve fotbale 2018 je 21. mistrovstvím asociace FIFA, které se letos poprvé v historii uskuteční v Rusku. Do turnaje, ve kterém se utká 32 národních týmů, se sice Česká republika nedostala, i českých turistů se však mohou dotknout bezpečnostní změny v registracích k pobytu v období 25. května – 25. července. Zatímco fotbaloví fanoušci to budou mít jednodušší, pro ostatní cestující se pravidla zpřísní. Změny přiblížil odborník Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

„Čechům, kteří přicestují do Ruska jako diváci v období od 4. června do 15. července, stačí platný cestovní doklad a personifikovaný průkaz fanouška, tzv. FAN-ID. Fanoušci bez víza ale musí Rusko opustit nejpozději 25. července a jejich cestovní pas musí být platný ještě dalších 6 měsíců po skončení platnosti FAN-ID,“ říká Trejbal.

„Naopak cestující, kteří se nechytají do Ruska na fotbal, budou muset jednat rychleji než obvykle. Zkrácení doby pro registraci k pobytu se týká všech českých turistů, kteří v tomto dvouměsíčním období cestují do jedenácti pořadatelských měst. Cestující musí být přihlášeni k pobytu přijímací stranou u příslušného orgánu už do 3 dnů ode dne příjezdu do místa pobytu. V případě, že cestující bydlí v ubytovacím zařízení (např. hotel), podléhá registrace přímo konkrétnímu zařízení, které ho musí přihlásit do 24 hodin,“ upřesňuje Trejbal.

Registraci k pobytu mohou cestující provést u místních migračních orgánů ve všech ruských městech, kde se budou fotbalové zápasy odehrávat. Konkrétně se jedná o Moskvu, Petrohrad, Soči, Kazaň, Jekatěrinburg, Kaliningrad, Nižnij Novgorod, Rostov na Donu, Samaru, Saransk a Volgograd.

Newsletter