Fincentrum Hypoindex únor 2018: Úrokové sazby stále šplhají vzhůru

Podle očekávání úrokové sazby u hypotečních úvěrů v únoru znovu rostly. Průměrná úroková sazba se vyšplhala na 2,36 procenta. Na stejné úrovni byly sazby naposledy v prosinci roku 2014. Objemy i počty hypoték v únoru meziročně i meziměsíčně klesly. 

Ve druhém měsíci letošního roku bylo sjednáno celkem 7 446 hypotečních úvěrů, což je jen o 337 smluv méně než měsíc před tím. V meziročním srovnání je rozdíl o něco vyšší. V únoru roku 2017 bylo sjednáno celkem 9 413 hypoték, tedy téměř o dva tisíce více než letos. Meziročně zájem o hypoteční úvěry klesá, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že průměrná úroková sazba byla loni ve druhém měsíciroku 1,87 procenta.

“Únorové zvýšení základních sazeb ČNB promítaly banky do hypotečních úvěrů prakticky okamžitě, opět však nikterak drastickým způsobem. Navíc z dnešního pohledu není již ani zřejmé, zda ČNB bude chtít zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypotečních úvěrů by tak nadále měl být spíše pozvolný a pravděpodobně bude prokládaný i obvyklými akčními nabídkami,” uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Newsletter