Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Fintech Roger roste. Profinancoval miliardu euro

Na českém factoringovém trhu se Platební instituce Roger pohybuje už desátým rokem, od jejího založení uplynula dekáda právě v červnu loňského roku. Financované objemy společnosti rok od roku stoupají, za rok 2023 Roger profinancoval v nominální hodnotě 8,96 miliard korun, přičemž ke konci roku dosáhl na první profinancovanou miliardu euro od doby svého vzniku. 

Zdroj: Roger

Firma Roger funguje jako tzv. peer to peer platforma, podobně jako například Zonky, on se ovšem zaměřuje na factoring, tedy zkracování dlouhých splatností faktur. Na své platformě propojuje zejména malé a střední firmy s drobným investory, kteří investují právě do faktur s dlouhou splatností a faktury tak okamžitě proplatí. Ze začátku roku 2023 počet aktivních investorů na platformě narostl oproti předešlému o 41%. Po zbytek roku tento stav pokračoval, i když už nebyl tak skokový. Investování do faktur je pro investory čím dál víc atraktivnější.

V posledním roce platforma zaznamenala zvýšený zájem o profinancování faktur v eurech. Vliv na to měl mimo jiné posilující kurz koruny, s jejímž negativním dopadem museli čeští exportéři v roce 2023 bojovat.

Zdroj: Roger

To, že nám stoupají objemy a o platformu je celkově větší zájem, je důkaz spokojenosti našich klientů. Nechtěli jsme ale zůstat jen u domněnek, a tak jsme v průběhu podzimu prováděli průzkum zákaznické spokojenosti, tzv. Net Promoter Score. Získali jsme kolem 250 odpovědí a skóre nám nakonec vyšlo 83. Vnímám to jako skvělý výsledek, ale zároveň velký závazek do budoucna,” komentuje uplynulý rok CEO společnosti Adam Šoukal.

Platební instituce Roger také dále rozvíjí svůj produkt Supply Chain Financing, tedy Financování dodavatelského řetězce. Jedná se o moderní trend ve zlepšování obchodních vztahů v rámci dodavatelského řetězce. Velké firmy ho nabízejí svým dodavatelům jako white-labelovanou službu, díky které mají jejich dodavatelé finance na svém účtu do několika dní, ačkoli nastavení splatnosti faktur zůstává stejné. Roger takto spolupracuje se všemi velkými hráči v oblasti e-commerce ale do popředí se dostává i logistika, telekomunikace a stavebnictví. 

V loňském roce Roger pracoval na několika novinkách. Spustil pilotní verzi zcela nového produktu, Financování závazků, pomocí kterého mohou odběratelé prodloužit splatnost svých závazků a optimalizovat ji dle svých potřeb, aby se tak vyhnuli vzniku závazků po splatnosti a mohli flexibilněji reagovat na velké objemy zakázek. Roger také významně podporuje český export a jako jedna ze 2 českých faktoringových společností navázal exkluzivní spolupráci s pojišťovací společností EGAP, díky které dokáže zajistit pojištění 75 % hodnoty pohledávky.

Tento rok firma plánuje uvést další nový produkt, tentokrát ale zaměřený na investory. “Oslovují náš čím dál častěji větší a institucionální investoři, a proto jsme se rozhodli připravit produkt právě pro ně,” přibližuje Adam Šoukal plány Platební instituce Roger pro rok 2024.

 

Newsletter