Ford chce přes Trumpa přesun části výroby z USA do Mexika

Druhá největší americká automobilka Ford Motor pokračuje v práci na plánu přemístit produkci malých vozů ze Spojených států do Mexika. Ve svých továrnách ve státě Michigan však bude místo nich vyrábět „dva velmi důležité produkty“. Agentuře Reuters to v úterý řekl generální ředitel Fordu Mark Fields. Plán firmy přemístit výrobu z USA do Mexika během předvolební kampaně ostře kritizoval nově zvolený prezident Donald Trump.

„Pokračujeme v uskutečňování plánu přemístit výrobu vozu Ford Focus do Mexika, důležité ale je, že to uvolní místo pro dva velmi důležité produkty, jejichž výrobu vrátíme zpět do továren v Michiganu,“ řekl Fields v rámci autosalonu v Los Angeles. Konkrétněji se k těmto novým produktům nevyjádřil. „Celý tento přesun tak nebude mít žádný vliv na pracovní místa,“ dodal.

Automobilka po volbách minulý týden slíbila, že bude s Trumpem spolupracovat na podpoře hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. Ford loni oznámil, že v Mexiku postaví za 2,5 miliardy dolarů (asi 62 miliard Kč) dvě nové továrny a vytvoří v nich 3800 míst. Letos v září firma sdělila, že do závodu v mexickém San Luis Potosí přemístí během dvou až tří let ze Spojených států veškerou svou výrobu menších vozů.

Trump během kampaně opakovaně prohlašoval, že v případě svého zvolení Fordu přesun výroby do Mexika nedovolí a že na auta Ford dovážená z ciziny uvalí vysoká cla. Výkonný předseda správní rady Fordu Bill Ford minulý měsíc řekl, že se s Trumpem sešel a připomněl mu, že firma za posledních pět let vytvořila v USA 26.000 pracovních míst a investovala 12 miliard dolarů. Společnost podle Forda vyrábí v USA více osobních a užitkových automobilů než kterákoli jiná automobilka.

Mexiko je pro automobilový průmysl přitažlivé díky relativně nízkým mzdovým nákladům a bezcelnímu přístupu na americký trh. Produkce automobilů v Mexiku se v uplynulém desetiletí více než zdvojnásobila.

Newsletter