Koruna oslabila nad 24,90 za euro a nad 23,20 za dolar. Nelíbí se jí nejistota kolem úpravy sazeb ČNB. Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar dnes sílí směrem k hranici 1,0700 za euro.

Fotbalové MS v Kataru začalo přitahovat pozornost českých firem

Hospodářská komora chce před blížícím se fotbalovým mistrovstvím v roce 2022 v Kataru zviditelnit na tomto mimořádně náročném trhu špičkové české výrobky, český design a celosvětově věhlasné služby, mezi nimi hlavně české lázeňství. Do jedné z nejbohatších zemí světa v přepočtu na hlavu proto v neděli odletí podnikatelská delegace složená z představitelů českých lázní a sanatorií, výrobců kvalitních technologií k těžbě ropy a zemního plynu, ale i českého fotbalu.

Česká podnikatelská komunita se bude prezentovat v pondělí na Katarsko-českém podnikatelském fóru. Akci zahájí někdejší diplomat ve službách ČR, arabista a současný předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory Ilja Mazánek, viceprezident Qatar Chamber of Commerce and Industry (QCCI) Mohammed Bin Towar Al-Kuwari, velvyslanec ČR v Kuvajtu Martin Dvořák a zástupce náměstka ministra zahraničních věcí Ivan Jančárek.

Poté proběhnou dvoustranná jednání mezi českými a katarskými firmami. Na akci nebude chybět videospot ČR, jehož výrobu iniciovala Hospodářská komora právě kvůli tomu, že se dosud na rozdíl od jiných zemí při podobných událostech prezentovala nedostatečně.

Během čtyřdenní cesty Hospodářská komora naplánovala také jednání podnikatelské delegace s Qatar Foundation, organizací podporující podnikatelské projekty v Kataru, seznámení s podnikatelskými příležitostmi v nově postavené městské zóně Lusail, která bude mistrovství světa ve fotbale hostit, nebo návštěvu organizace podporující podnikání v oblasti zdravotnictví a biotechnologií Qatar National Research Fund.

Katar je jedna z blízkovýchodních arabských zemí soustřeďující díky těžbě ropy obrovské bohatství, kde ale české firmy velmi málo nebo zcela vůbec nevyužívají potenciál, který tato země skýtá. Proto Hospodářská komora ČR v poslední době výrazně zesílila své aktivity v regionu Blízkého východu.

Před třemi lety vypravila podnikatelskou misi do Spojených arabských emirátů a Kuvajtu. Také do Prahy se jí podařilo ve spolupráci s dubajskou komorou přivézt na Česko-emirátské obchodní fórum třeba ministra hospodářství Spojených arabských emirátů a zástupce významných emirátských firem. České firmy začaly díky jejímu programu Brána do Persiezískávat velké zakázky v Íránu, vloni vznikl Česko-ománský výbor. O nových zakázkách jednali čeští podnikatelé také v Jordánsku během obchodní mise, kterou organizovala Hospodářská komora během loňského října.

Hospodářská komora se také zasadila o to, jak bude ČR prezentována na světové výstavě EXPO 2020, která se uskuteční za dva roky v Dubaji. ČR bude používat logo navržené českým designérem Pavlem Šťastným, který je zároveň autorem proslulého loga Občanského fóra, vyhledávače Seznam a nově také loga Hospodářské komory k jejímu 25letému výročí. Jeho Ateliér Plechárna bude v patnáctičlenné delegaci zastupovat zájmy českého designu také na misi do Kataru.

Přiblížit českým podnikatelům obchodní a investiční příležitosti v Kuvajtu a Kataru hodlá prezident Hospodářské komory a předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR ICC Vladimír Dlouhý také v dubnu na teritoriálním setkání s velvyslancem ČR v Kuvajtu a Kataru Martinem Dvořákem a velvyslancem Státu Kuvajt v ČR Aymanem Aladsanim v pražském Paláci Myslbek.

Po získání pořadatelství MS světa v kopané v roce 2022 nastartoval Katar mohutné investice na infrastrukturní projekty v oblasti dopravy, energetiky, vodního hospodářství a bydlení. Projekty zahrnují např. vybudování národního železničního systému včetně metra, rozšíření letiště nebo rozšíření kapacity přístavu.

K hlavním vývozním položkám českých firem do Kataru dnes patří osobní automobily, pneumatiky, nábytek, zařízení k automatickému zpracování dat, textilní výrobky, chladicí a mrazicí pulty.

Newsletter