Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

FT: Americký Kongres znepokojuje snaha Evropy rozdělit Google

Americký Kongres varuje před snahami evropských zákonodárců o rozdělení americké internetové společnosti Google. Informoval o tom server ekonomického listu Financial Times (FT). Evropský parlament hodlá podle něj ve čtvrtek hlasovat o návrhu rezoluce, která podporuje návrh oddělit vyhledávací služby Googlu od jeho ostatních aktivit.

Varování, podle něhož by rezoluce ohrozila obchod a investice, podle FT podtrhuje dlouhodobější obavy Washingtonu ohledně nadměrné snahy evropských politiků o regulaci amerických technologických podniků. Vysocí představitelé Kongresu v dopisech zaslaných Evropskému parlamentu upozorňují, že návrhy, jejichž terčem jsou americké technologické firmy, vyvolávají pochybnosti ohledně odhodlání EU zajistit otevřenost trhů, píše list.

„Tento a podobné návrhy vytvářejí spíše zdi než mosty. Zdá se, že neberou plně v úvahu negativní důsledky, které taková politika může mít na širší obchodní vztahy mezi USA a EU,“ cituje FT z jednoho takového dopisu. Další dopis prý upozorňuje, že schválení rezoluce by poškodilo investice ze strany amerických internetových společností.

Financial Times přitom považuje schválení rezoluce za pravděpodobné, protože ji podporují dvě hlavní politické skupiny v Evropském parlamentu. Od plánů na rozdělení Googlu se ale podle listu již začal distancovat eurokomisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger, který je známý svou kritikou Googlu. Oettinger prý uvedl, že takové intervence jsou „nástrojem plánované ekonomiky, nikoli ekonomiky tržní“.

Evropská komise začala v listopadu 2010 vyšetřovat Google kvůli podezření, zda nemanipuluje s výsledky vyhledávání ve svůj prospěch a ke škodě konkurentů. Předcházely tomu stížnosti rivalů včetně americké společnosti Microsoft a řady menších internetových firem z Evropy. 

Newsletter