Fyzikář roku získal pro svou školu 200 tisíc od Nadace ČEZ

Spravedlivý, důsledný, čestný, zapálený do práce, se smyslem pro legraci. Tak popsali žáci základní školy v Plané nad Lužnicí svého učitele fyziky Vladimíra Vochozku v přihlášce do soutěže Zlatý Ámos. Zaměstnanci Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem soutěže, sympatického pedagoga zvolili fyzikářem roku. Dnes si převzal ocenění ČEZ Ámos i šek na 200 tisíc korun na vybavení učebny pro výuku technických předmětů, který k titulu náleží jako odměna.

Jedenatřicetiletý Vladimír Vochozka na základní škole v Plané nad Lužnicí učí fyziku, výpočetní techniku, 3D tisk a fyzikální experimenty. Právě ty tvoří podstatnou část jeho hodin. „Každý rok zapojuji do výuky jiné pokusy, aby bylo vyučování zábavné i pro mě. Pomůcky si sám vytvářím, vymýšlím, nebo se nechávám inspirovat od jiných učitelů z České republiky či zahraničí. Na pracovním stole se mi neustále hromadí nové věci, u kterých by na první pohled využití pro výuku asi nikdo nečekal,“ říká.

Jeho recept na úspěšnou výuku potvrzují i žáci: „V hodinách se nikdy nenudíme, vždycky nás něčím zaujme. Snaží se látku logicky vysvětlit.“ Oceňují také, že se obětavě věnuje přípravě účastníků na fyzikální olympiády ve svém volném čase.

Skupina ČEZ anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře letos vyhlásila popáté, podpoře učitelů fyziky se ale věnuje již přes čtvrt století. Fyzika jako předmět není jednoduchá, učitelé tedy musejí umět děti zaujmout, aby si k ní cestu našly. „Proto se snažíme podporovat učitele, kteří chtějí fyziku učit poutavě a získávat pro ni další generace nadšenců,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Příspěvek ve výši 200 tisíc korun na vybavení učebny technických předmětů daruje vítězi ankety ČEZ Ámos právě Nadace ČEZ v rámci svého grantového programu Oranžová učebna.

Newsletter