G20: Růst světové ekonomiky zůstává mírný a čelí rizikům

Růst světové ekonomiky zůstává mírný a nerovnoměrný. Uvedli to dnes ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny největších světových ekonomik G20. Poukázali rovněž na hospodářská rizika spojená s geopolitickými konflikty, terorismem, migrační krizí či možným vystoupením Británie z Evropské unie.

Skupina G20 ve svém komuniké rovněž potvrdila, že její velkou prioritou zůstává transparentnost ve finančním sektoru. Tlak na zajištění této transparentnosti v poslední době zesílil v důsledku aféry kolem úniku informací z takzvaných Panamských dokumentů o převádění peněz do daňových rájů.

G20 vyzvala všechny země a finanční centra, aby se bezodkladně připojily k dohodě o automatické výměně finančních informací. Pohrozila možnými kroky vůči těm, kdo nebudou dostatečně spolupracovat v oblasti daňové transparentnosti. Ujistila také o svém odhodlání bojovat proti veškerým formám financování terorismu.

Skupina G20 dnes rovněž zopakovala svůj dřívější závazek neprovádět devalvace měny za účelem zvýšení konkurenceschopnosti. Potvrdila rovněž připravenost využít veškeré své politické nástroje k posílení hospodářského růstu.

Newsletter