Evropské výnosy smíšené, americké rostou. Dolar včera zpevnil k 1,0850 za euro. Koruna krátce oslabila nad 24,75 za euro, dnes se obchoduje pod 24,70 za euro.

Guvernér ČNB Rusnok je evropským centrálním bankéřem roku

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok získal prestižní mezinárodní ocenění za způsob, jakým banka ukončila umělé oslabování koruny a ustála tlak spekulantů. Informaci dnes přinesl server IHNED.cz. Rusnokův předchůdce Miroslav Singer získal stejný titul za rok 2014, poté co opatření zavedl v listopadu 2013. Titul každoročně uděluje časopis The Banker, vydávaný v Londýně skupinou The Financial Times.

Konec kurzového režimu, který byl oznámen loni 6. dubna, se bez dramatických výkyvů obešel. „Koruna se začala znovu obchodovat bez zásadního narušení trhů. Účinné plánování ze strany Jiřího Rusnoka a jeho týmu vyústilo v to, že se tento manévr stal úspěchem,“ napsal The Banker ve zdůvodnění ocenění.

Ocenění je určeno centrálním bankéřům, kteří se se zasadili o ekonomickou stabilitu a přispěli k hospodářskému růstu. Loni evropský titul získala guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová a předtím guvernér Bank of England Mark Carney.

Časopis letos vyhlásil globálním guvernérem roku Ilana Goldfajna z brazilské centrální banky.

The Banker, který existuje už od roku 1926, vychází měsíčně v nákladu více než 28 tisíc kusů a má také předplatitele svého on-line vydání. Zaměřuje se na informace ze světa financí a bankovnictví v mezinárodním kontextu – na regulaci, dopad technologií, vztah bank a kapitálových trhů, roli centrálních bank nebo řešení finančních krizí. Periodikum je pro bankovní odvětví také zdrojem dat a analýz. 

Newsletter