Heureka: Zájem o elektrokola na internetu y/y rostl o 100 %

Elektrokola si mezi českými cyklisty i necyklisty pomalu začínají budovat své stálé místo. Meziroční zájem o nákup elektrokol v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl na dvojnásobek oproti stejnému období vloni. Jejich prodejní sezóna právě začíná. Vloni Češi nejvíce utratili za elektrokola od tria českých značek Leader Fox, Cruisses a Apache. Zvýšila se i nejčastější průměrná cena, za kterou je Češi kupují, meziročně o sedm tisíc. Odhadovaný obrat v kategorii elektrokol na internetu překročil v roce 2017 hranici 100 miliónů korun, o rok později opět narostl zhruba o desetinu. Informace vyplývají z datového přehledu Prodeje produktů v e-commerce, které Heureka připravuje pro své partnery.

Oproti loňsku kupujeme opět dražší kusy

Trendem je nakupovat elektrokola za vyšší ceny než v předchozích letech. „V době, kdy se elektrokola začala v Česku prodávat, se průměrná cena nejčastěji prodávaných elektrokol pohybovala kolem 28 tisíc korun,“ vysvětluje Alexandra Čermáková, obsahová manažerka nákupního rádce Heureka.cz. Oproti tomu vloni už se nejčastěji prodávala kola zhruba za 33 tisíc, letošní nejčastější sumy se zatím pohybují už nad hranicí 40 tisíc kroun. Podle Čermákové totiž elektrokola dávno nejsou doplňkem pro nesportovce. „Zarytí cyklisté se dříve na elektrokola koukali tak trochu skrz prsty, jejich vnímání se však už mění. Dnes je elektrokolo vítaným pomocníkem pro všechny věkové skupiny i obě pohlaví – lidem se zdravotními potížemi mohou ulevit a dopřát pohyb na kole bez omezení, některým polykačům kilometrů pak pomohou překonávat vzdálenosti, které by na klasickém kole za den nezvládli ujet.“

České značky vítězí

Nejoblíbenější značka elektrokol na internetu je českobudějovická Leader Fox, na druhém místě je z pohledu obratu značka Crissis, českou trojku uzavírá značka Apache. A co je pro české zákazníky při výběru elektrokol nejdůležitější? „Pro dvě třetiny zákazníků je při výběru elektrokola nejdůležitější typ kola respektive jeho určení, a až potom následuje jeho cena,“ říká Čermáková z Heureky. Nejoblíbenější jsou horská a trekingová (crossová) kola, která jsou určena především do terénu.

Sezóna přichází s jarem a teplým počasím

Zákazníci se po elektrokolech, stejně jako po klasických bicyklech, začínájí shánět právě teď, s příchodem jarního počasí. A vloni bylo vidět, že léto přišlo hodně brzy. „Díky brzkému příchodu hezkého počasí se vloni začala elektrokola masivně nakupovat už v březnu, a sezóna jejich prodejů vrcholila už během dubna a v květnu,“ říká Alexandra Čermáková, obsahová manažerka z Heureky. Rok předtím se elektrokola nejvíce prodávala naopak až v průběhu letních prázdnin.

Oproti stejnému období vloni je v prvním krvartálu letošního roku zájem o elektrokola dvojnásobný – s příchodem jara je ideální čas hledat a přemýšlet o tom, jaké vybavení si na hezké počasí pořídit. „Růst zájmu o elektrokola je kromě toho, že se o nich hodně mluví spojený také s tím, že se výrazně rozšiřuje také jejich nabídka,“ uzavírá Alexadnra Čermáková.

V roce 2018 vzrostl obrat elektrokol na internetu zhruba o desetinu oproti předchozímu roku, a podobně by tomu mohlo být i letos. „Očekáváme, že trend růstu obratu elektrokol bude letos pokračovat podobně jako vloni,“ říká Alexandra Čermáková z Heureky.

Nejpopulárnější značky elektrokol na Heurece (rok 2018)
1.       Leader Fox
2.       Crussis
3.       Apache
Aktuálních TOP5 Elektrkol na Heurece (březen 2019)
Leader Fox Altar 2018
Apache Matto E7 2018
Crussis e-Largo 7.4-S 2019
Lectron Voyager RX 2019
Crussis e-Savela 1.3 2018

Newsletter