Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Hillary Clintonová podle analytiků míří k demokratické nominaci

Americká exministryně zahraničí Hillary Clintonová už ve zbývajících primárkách nemusí vyhrát v žádném státě USA, a přesto si může zajistit nominaci Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby. Napsala to dnes agentura AP. Její soupeř Bernie Sanders by k nominaci musel získat nejméně 73 procent zbývajících delegátů. Protože demokraté hlasují zásadně podle poměrného zastoupení, může Clintonová získat nominaci i bez dalších vítězství.

Sanders si podle amerických analytiků úterní prohrou ve státě New York velmi zkomplikoval situaci. Se započtením takzvaných superdelegátů, kteří nejsou výsledky primárek vázáni, má Clintonová na svém kontě nyní 1930 delegátů, Sanders 1189. K nominaci je zapotřebí 2383 delegátských hlasů.

Clintonové podle AP stačí, aby ve zbývajících primárních volbách získala jen 27 procent delegátů. To se jí může podařit, i když už v žádném státě nevyhraje.

Clintonová má ve srovnání se Sandersem daleko větší podporu superdelegátů, což jsou většinou straničtí funkcionáři nebo aktivisté či dlouholetí členové strany. Za poslední měsíc jí podporu vyjádřilo dalších 33, zatímco Sandersovi jen sedm. Řada superdelegátů navíc zatím své rozhodnutí podpořit Clintonovou tají z obavy před útoky z tábora Sandersových stoupenců.

Sanders prohlašuje, že mnoho superdelegátů nakonec pod tlakem okolností své rozhodnutí změní. Clintonovou ale zatím veřejně podpořilo 502 z nich, Sanderse 38. Žádný z nich dosud své rozhodnutí nezměnil.

Newsletter