Historie automobilů: Od páry až k elektromobilitě

Zdroj: Depositphotos

Automobilový průmysl je fascinujícím odvětvím, které je tu s námi už od konce 18. století. V následujících řádcích si probereme zásadní milníky historického vývoje automobilů od prvních aut na páru až po dnešní elektrické vozy.

Předkové automobilů: Různá vozítka na parní pohon

V období od konce 18. do počátku 19. století se uskutečnily první úspěšné experimenty s vozidly, které poháněl parní stroj. Mezi první významné osobnosti v této oblasti patří například francouzský vynálezce Nicolas-Joseph Cugnot, který v roce 1769 postavil první parní vůz.

První vozy se spalovacím motorem přišly v 19. století

Dominance parních strojů byla prolomena až v druhé polovině 19. století s vynálezem prvních spalovacích motorů. Mezi lety 1862 až 1866 vyvinul Nicolaus Otto první čtyřdobý spalovací motor, což byl velký krok vpřed v technologii pohonných jednotek. Důležitým milníkem pro další vývoj je také rok 1835, kdy Holanďan Stratingh sestavil první elektromobil.

Vývoj automobilů, které jsou velmi podobné těm dnešním, začal v roce 1885 v německém Mannheimu u Karla Benze, který si nechal patentovat svůj motorovou tříkolku. První delší jízdu s tímto automobilem podnikla Bertha Benzová v roce 1888, když absolvovala cestu z Mannheimu do Pforzheimu (asi 100 km). V roce 1897 pak rakouský vynálezce Rudolf Diesel sestrojil první funkční vznětový motor.

První sériově vyráběné automobily a útlum elektromobility

Během 20. století se auta poháněná benzínem nebo naftou stala hlavním dopravním prostředkem. Revoluci ve výrobě a masovém rozšíření automobilů odstartoval v USA Henry Ford, který vyrobil cenově dostupný automobil pro střední třídu. Jeho slavný Ford Model T byl uvedený na trh v roce 1908 a vydržel v prodeji až do roku 1927. V těchto letech také došlo k postupnému utlumení elektromobility. Na trhu o ně jednoduše nebyl dostatečný zájem.

Elektromobily konečně v záři reflektorů: Tesla a ti druzí

Po několika více či méně úspěšných pokusech o oživení zašlé slávy elektromobilů přišla v roce 2003 na scénu nová automobilka Tesla, která vyrábí pouze elektromobily. Možná jste si do teď mysleli, že jejím zakladatelem je Elon Musk, ten však přišel se svou investicí až o rok později. Otci myšlenky jsou však Martin Eberhard a Marc Tarpenning.

Ať už máte doma elektromobil, nebo zůstáváte věrní naftě či benzínu, určitě nezapomeňte uzavřít povinné ručení. Pokud jde o novější vůz, určitě zvažte také havarijní pojištění. Dobře zvolené pojištění auta vám ve finále může ušetřit mnohem více peněz, než za něho zaplatíte.

Od té doby ušla nejen Tesla, ale i celý trh s elektromobily mílové kroky a dnes už například v Norsku jezdí víc elektromobilů, než aut se spalovacím motorem. Bude jistě zajímavé sledovat vývoj elektromobility v Evropě v kontrastu s energetickou a potažmo finanční krizí v Evropě.

Newsletter