Hollande: Hackerské útoky na Macronův štáb nebudou bez odpovědi

Francouzský prezident François Hollande dnes slíbil, že hackerské útoky na štáb centristického kandidáta na prezidenta Emmanuela Macrona nezůstanou bez odpovědi. Vyjádřil se tak po návštěvě výstavy Poklady islámu v Africe v Institutu arabského světa v Paříži, kde byl v doprovodu marockého krále Muhammada VI.

„Věděli jsme, že takováto rizika budou v průběhu prezidentské kampaně, protože se to stalo i jinde. Nic nezůstane bez odezvy,“ řekl Hollande agentuře AFP.

Na rozdíl od týmu Macronova hnutí Vpřed! Hollande ale nevidí v hackerském útoku pokus o nějakou „destabilizaci“. „Nevidím v tom vůbec nic,“ řekl. Zdůraznil nicméně, že pokud byla z e-mailových účtů členů Macronova štábu skutečně ukradena data, bude záležitost vyšetřována.

Prezident dodal, že úřady jsou ve střehu a v pohotovosti od té doby, co k podobným útokům došlo.

Uniklé dokumenty, jejichž množství zabírá devět gigabitů obsahu, podle Macronova štábu pouze vypovídají o běžném chodu prezidentské kampaně. Problémem ale podle něj je, že prává data jsou na sociálních sítích míchána s falešnými dokumenty, aby vyvolaly pochyby a dezinformace.

Kvůli zákazu politické agitace, který platí s ukončením kampaně od půlnoci z pátku na dnešek až do konce hlasování v neděli ve 20:00, zakázaly úřady sdělovacím prostředkům zveřejňovat podrobnosti o uniklých dokumentech.

Newsletter