Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Hospodářský růst USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,4 %

Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,4 procenta z 2,1 procenta v závěru loňského roku. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu ve své konečné zprávě. Opravilo tak svůj květnový odhad, podle kterého hospodářský růst v prvním kvartálu činil pouze 1,2 procenta.

Revize odráží příznivější zjištění ohledně vývoje spotřebitelských výdajů a exportu. Oprava tempa hospodářského růstu byla překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že ministerstvo ponechá svůj květnový odhad beze změny. Dolar se krátce po zveřejnění vládní zprávy vyšplhal na více než měsíční maximum vůči japonskému jenu, později však o své zisky přišel.

Ve druhém čtvrtletí očekávají analytici zrychlení hospodářského růstu. Ekonomika by podle nich měla těžit z růstu zaměstnanosti a z vyšších spotřebitelských výdajů, napsala agentura AP. Banka Morgan Stanley dnes zvýšila odhad růstu americké ekonomiky pro druhé čtvrtletí na 3,2 procenta z dříve předpokládaných tří procent.

Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, se v prvním čtvrtletí podle revidovaných údajů zvýšily o 1,1 procenta, zatímco v květnu ministerstvo jejich růst odhadovalo pouze na 0,6 procenta. Navzdory revizi byl však růst spotřebitelských výdajů v letošním prvním čtvrtletí nejslabší od druhého kvartálu 2013.

Hlavní ekonom společnosti PNC Financial Service Gus Faucher předpokládá, že v celém letošním roce se hrubý domácí produkt Spojených států zvýší o 2,2 procenta. Cílem prezidenta Donalda Trumpa je dosáhnout tříprocentního hospodářského růstu. Od roku 2000 činí průměrné tempo růstu americké ekonomiky dvě procenta, v loňském roce růst dosáhl pouze 1,6 procenta, upozornila agentura Reuters.

Newsletter