Index ČSOB: Nálada podnikatelů se vrátila k růstu optimismu

Index očekávání firem ČSOB, který monitoruje náladu malých a středních podnikatelů a firem, vzrostl v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 4,3 bodu na 23,6 bodu. Index tím zastavil předchozí dvě čtvrtletí poklesu. K posílení celkového optimismu podnikatele vedlo zejména silné oživení v poptávce po zboží a službách, která se vyšvihla dokonce na historicky druhou nejvyšší hodnotu.

„Zlepšená nálada podnikatelů a živnostníků odráží obecně příznivý ekonomický vývoj, který se v domácím prostředí opírá o silnou spotřebu domácností a odpovídající mix inovativní produkce a kapacit. Za upozornění stojí razantní pozitivní obrat poptávky po zboží a službách, která je hnacím motorem malých a středních podnikatelů a firem. I v případě investic a rozšiřování podnikání je sentiment nadále pozitivní,“ uvedl výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Zvýšení dílčího indexu pro oblast poptávky pro 2. čtvrtletí očekávala více než polovina zástupců živnostníků a malých nebo středně velkých firem, což představovalo nárůst o 12 procentních bodů oproti předchozímu zkoumání. Pokles poptávky naopak předpokládalo pouze 17 procent firem. Zbytek nečekal žádné změny nebo nedokázal vývoj odhadnout.

Subindex mapující investiční záměry ukázal, že 45 procent živnostníků a zástupců malých či středních firem očekává v letošním roce vyšší objem investic než loni. Naopak menší objem investic než v minulém roce hlásilo 36 % živnostníků a firem.

Podle posledního sledovaného dílčího indexu plánuje rozšířit podnikání v horizontu jednoho roku 18 % oslovených podnikatelů. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu chce pro období následujících dvanácti měsíců 67 % firem. O omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje 11 % podnikatelů. Pouze 2 % dotazovaných zvažuje ukončení činnosti.

Newsletter