Index Exportu: Nejsilnější ochlazení přichází z Německa

Zatímco přírůstek českého exportu na začátku roku vykázal nejnižší lednové tempo od roku 2013, únor přinesl mírné zlepšení. Podle odhadů Indexu Exportu ale pouze přechodné. Nejsilnější ochlazení přichází z Německa.

Ekonomické oslabení hlavních obchodních partnerů v čele s Německem se významně podepisuje na poptávce po tuzemském zboží. To potvrzuje i nedávno zveřejněný index PMI. Oslabující poptávka spolu se zpomalujícím průmyslem škrtí růst českého exportu. Situaci neprospívá ani stále vysátý trh práce, na kterém mnohé firmy stále beznadějně hledají nové zaměstnance. Podle ukazatele Index Exportu dojde v letošním druhém čtvrtletí k dalšímu zpomalení růstu českého exportu.

„Český export bude letos ještě růst, ale otázka je, jak dlouho. Stejně jako zpomaluje české ekonomika, tak zpomaluje i český export. Letos poroste nejpomaleji za posledních šest let.“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

„Firmy v současnosti poptávají zboží, které chtějí dostat do Velké Británie v objemu až tří čtvrtletí, protože se bojí uvalení cel na zboží po brexitu,“ uvedl Otto Daněk, předseda představenstva Asociace exportérů.

Newsletter