Americké výnosy navýšily pokles a dolar ztráty nad 1,0510 za euro. Důvodem nad očekávání slabá data z trhu práce. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Inflaci zastaví jen recese. Trh s nemovitostmi čeká další závan chladného vzduchu

V poslední době se vůbec nenudíme. Když jsme si po dvou letech zvykli na covid a počty nakažených nechávají leckoho klidným, přišla válka na Ukrajině a energetická krize. Stoupající ceny energií, neustále přehřátý trh práce, vcelku dobrý výkon HDP vůbec nepomáhá ztlumit i v současné době zpomalující inflaci.

Přístup ČNB, která díky méně přísné strategii utahování měnové politiky jen protáhla horizont, kdy bychom měli dosáhnout cíle 2% inflace. Svou rétorikou, kterou říká, že si chce počkat na další čísla, získává sice čas, ale kurz koruny musí neustále uměle posilovat. Růst nákladů na energie v podzimních měsících způsobí oslabení poptávky v jiných oblastech, což není pro zkrocení inflace samo-spásný mechanismus. Při současné úrovni inflace by sazby měly být minimálně o tři procentní body výše,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.cz.

Nemovitostní trh chladne

Z dat portálu Videobydleni.cz vyplývá, že se meziročně snížily nabídkové ceny o 5-10 % v závislosti na regionu. Reálná tržní cena, tedy cena, za kterou se realizují obchody s nemovitostmi je v průměru o dalších 10% níže. Prim na současném trhu hrají kupující, kteří nechtějí akceptovat ceny, za které se v současné době nemovitosti nabízí. Aukcím je tedy odzvoněno.

Ochlazení na trhu s prodejem nemovitostí vlivem vyšší nedostupnosti hypoték vytváří tlak na ceny pronájmů napříč celou ČR. U nejžádanějších bytů 1+kk, 1+1 a 1+2 poptávka vyhnala cenu až o 15 % meziročně výše. U větších bytů, které jsou méně frekventované, se pohybujeme o 5-9 % výš oproti minulému roku,“ uvádí Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Newsletter