Informační centra ČEZ se opět otevřou veřejnosti 12. března

Po dvouměsíční pauze vynucené ochrannými opatřeními proti covidu se tuto sobotu otevřou všechna informační centra společnosti ČEZ. Na návštěvníky čeká řada nových atrakcí, včetně temelínské ReakTour, první hromadné virtuální prohlídky v Česku. Ročně navštíví elektrárny ČEZ více než 200 tisíc lidí, od školáků až po zahraniční individuální návštěvníky.

Své brány znovu otevírají infocentra obou jaderných elektráren – Dukovan a Temelína, lidé ale budou moci opět navštívit také vodní elektrárny Dalešice, Dlouhé stráně, Hučák, Orlík, Štěchovice a klasickou elektrárnu Ledvice. Zájemci o exkurze se už nyní mohou přihlašovat prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky, vše potřebné najdou na www.cez.cz/infocentra.

„Návštěvníky jsme doteď vítali jen skrze projekt Virtuálně v elektrárně, už se ale těšíme, až za námi přijdou i reálně. Mají se na co těšit. Třeba v Temelíně se nám opět naplno rozjede unikátní ReakTour, což je prohlídka prostřednictvím speciálních brýlí, které lidi přenesou do nejstřeženějších míst jaderné elektrárny i bez bezpečnostní prověrky,“ popisuje Kateřina Bartůšková, vedoucí infocenter Skupiny ČEZ.

Poté, co ČEZ v lednu vyhlásil omezení návštěv, nahradil fyzické programy v infocentrech unikátními virtuálními prohlídkami z interaktivního televizního studia. Dosud je absolvovalo téměř 70 tisíc lidí, zejména studentů. Navštívit se dají až do konce března.

„Covid nás opět zasáhl, ale je skvělé, že letos stihneme jaro a hlavní turistickou sezónu. V přípravě je spousta novinek, například edukativní filmy či 3D modely. Tradičně patříme mezi nejpopulárnější technické cíle a věřím, že si k nám lidé po dvouměsíční pauze zase najdou cestu,“ uvedla Kateřina Bartůšková.

Návštěva infocenter ČEZ je s výjimkou Dlouhých Strání a Orlíku zdarma. V případě zájmu o prohlídku je nutné se předem objednat prostřednictvím webové stránky www.cez.cz/infocentra.

Věděli jste, že…

  • přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden z „divů České republiky“ – má obě soustrojí umístěna 150 metrů pod zemí v kaverně o rozměrech 87,15 x 25,5 x 50 m?
  • za celu dobu provozu vyrobila temelínská jaderná elektrárna více než 240 miliard kWh elektřiny (tj. aktuální spotřebu celé ČR po dobu 4 let), nemuselo být vytěženo přibližně 173 mil. tun hnědého uhlí, jehož spálením by bylo emitováno do ovzduší zhruba 216 mil. tun CO2?
  • v dukovanské jídelně, kde se o strávníky stará celkem 64 zaměstnanců, se při běžném pracovním dnu vydá přibližně 1 400 porcí obědů a zdaleka nejoblíbenějším jídlem je smažený řízek?
  • díky celoročnímu provozu strojů je v hale vodní elektrárny Vydra stabilně vysoká teplota nespadající pod 20 °C, a právě proto se zaměstnanci úspěšně pěstují kávové boby?
  • každé ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Orlík je se svými 27 metry vysoké jako panelový dům?
  • za poznáním míří ročně stovky tisíc dětí i dospělých na vzdělávací portál svetenergie.cz ?

Newsletter