Trhy po napadení Izraele Íránem: Asijské akcie klesly, evropské smíšené, futures amerických rostou. Ropa i zlato klesá. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje poblíž 1,0650 za euro. Koruna nad 25,30 za euro.

Inven Capital podpořil britský start-up Ember zaměřený na bezemisní meziměstskou dopravu

  • Start-up Ember kromě flotily elektrobusů buduje i vlastní dobíjecí síť napojenou primárně na obnovitelné zdroje
  • Díky unikátní technologické platformě efektivně řídí výběr tras, dobíjení, údržbu a servisování i celý zákaznický systém
  • Začínali v roce 2020 se 2 elektrobusy mezi městy Dundee a Edinburgh, v současné době provozuje Ember flotilu 24 vozidel a obsluhuje přes 20 měst
  • ČEZ tak prohlubuje svou expertízu v sektoru bezemisní veřejné dopravy
  • Doprava produkuje cca 20 % světových emisí CO2, z toho téměř polovina připadá na osobní přepravu po silnici
Ember chce dobíjecí stanice stavět v blízkosti obnovitelných zdrojů

Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital rozšířil své portfolio investic o britský start-up Ember, který vsadil na komplexní přístup k zajištění bezemisní meziměstské dopravy. Kombinuje ekologická vozidla, na jejichž vývoji se sám podílel, s vlastní dobíjecí infrastrukturou poháněnou prioritně obnovitelnými zdroji a svou operační technologickou platformu, díky níž optimalizuje trasy, dobíjení i vytížení vozidel. Ember se chystá rozšiřovat nejen flotilu čistě elektrických autobusů spojující města Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee, ale uvažuje také o expanzi svého řešení do dalších oblastí. V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember od investorů na svůj další rozvoj 326 milionů korun.

Před tím, než založili ve Skotsku Ember, cestovali Keith Bradbury a Pierce Glennie několik let po světě. Zkušenosti s autobusovou dopravou na všech kontinentech je přivedly k myšlence propojit bezemisní přepravu s prozákaznickými službami prostřednictvím technologické platformy, která zajistí zároveň maximálně ekologicky i ekonomicky efektivní využití vozidel i uživatelsky vstřícný přístup.

Ember vsadil na komplexní přístup, který vedle provozu elektrobusů zahrnuje také vybudování vlastní sítě ultrarychlého nabíjení, navrhování ideálních obslužných tras či úzkou spolupráci s dodavateli vozů na jejich vývoji. Aktuálně Ember vyvíjí paralelně pět nových dobíjecích hubů podle vzorového projektu ve městě Dundee, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat rychlostí až 600 kW, přičemž velká část energie pochází z nedalekých čtyř větrných turbín. I budoucí huby jsou plánovány v blízkosti obnovitelných zdrojů. Zároveň Ember již brzy převezme první várku autobusů nové generace s kapacitou baterií 563 kWh a dojezdem přes 500 kilometrů. Vyvinuli také svou vlastní technologickou platformu, která poskytuje uživatelsky příjemný zákaznický servis, ale také optimalizuje výběr jízdních tras, dobíjení vozidel ve službě, servisování a údržbu autobusů, jejich vytížení, požadavky řidičů apod. Integrace všech provozních aspektů do jediné technologické platformy umožňuje do budoucna snadněji škálovat růst – podle plánů chce Ember zhruba do roka postupným rozšiřováním své dopravní sítě zdvojnásobit počet uskutečněných jízd.

„ČEZ významně podporuje rozvoj elektromobility v České republice. Aktuálně provozujeme přes 670 dobíjecích stanic po celé zemi, podílíme se na elektrifikaci veřejné dopravy ve městech a pomáháme se zavádění e-mobility ve firmách. Logicky se tedy zajímáme také o know-how ze zahraničí. Vstupem do Ember navazuje Inven Capital na své předchozí úspěšné investice v oblasti čisté mobility, jako například Driivz. Přechod na bezemisní dopravu je jedním z klíčových úkolů blízké budoucnosti a ČEZ jako významný energetický hráč chce být samozřejmě u toho. Ember nás zaujal svým komplexním řešením, které mu dává silné základy pro budoucí růst,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Právě na zvýšení počtu elektrobusů, dobíjecích hubů napájených obnovitelnými zdroji a na rozvoj technologické platformy získali v aktuálním investičním kole A od investorů 11 milionů liber (cca 326 milionů korun). Kromě Inven Capital se kola účastnily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu klimaticky uvědomělých start-upů.

„Ember dokazuje, že chytrým propojením elektrifikace, digitalizace a silně prozákaznického přístupu lze dosáhnout toho, aby lidé dávali přednost ekologičtější hromadné dopravě před cestováním osobním autem. Vzhledem k dekarbonizačním ambicím Evropy je takový přístup velkou inspirací i pro ostatní dopravce. Jsme nadšeni, že můžeme být součástí mise Ember přinášející revoluční změny v dopravě,“ uvedl ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

„Do naší technologické platformy neustále přidáváme další vrstvy dat, díky nimž bude systém vždy vědět, co se děje. Například aktuální polohy vozidel, aktuální dopravní podmínky, teplotu článků baterií nebo stav našich dobíjecích stanic. Když to všechno dáte dohromady, můžete významně snížit provozní náklady a zároveň poskytnout lepší zážitek,“ říká spoluzakladatel start-upu Ember Pierce Glennie.

Podle zakladatelů je technologická platforma Ember postavená tak, aby bylo možné ji jen s drobnými úpravami systému překlopit i do dalších zemí.

Poprvé vyjely dva elektrobusy mezi městy Dundee a Edinburgh v roce 2020, v současné době provozuje Ember flotilu 24 elektrických autobusů, která obsluhuje přes 20 měst a obcí. To představuje přes 50 milionů bezemisních kilometrů ročně. Elektrobusy v současné flotile mají dojezd kolem 300 kilometrů a jejich dobytí trvá něco málo přes dvě hodiny. Zastavují i v menších městech, u kterých veřejná doprava neposkytuje dostatečný počet dopravních spojení s velkými místními centry.

Čistá mobilita v ČEZ

Kromě systematické výstavby dobíjecí infrastruktury pro osobní elektromobily napříč Českou republikou podporuje Skupina ČEZ přechod na čistou mobilitu i dalšími kroky. S rozvojem bezemisní veřejné dopravy pomáhá například v Kladně, v Přerově, Písku, Trutnově, Třinci, Vrchlabí a v dalších městech. Jedná se například o přípravu inženýrských sítí, úpravy trafostanic, pokládku kabeláže, výstavbu technického zázemí pro dobíjení elektrobusů, nebo přípravu technické dokumentace. Od roku 2016 také finančně podporuje provoz elektrických autobusů v kancelářské oblasti Brumlovka v Praze, kde sídlí řada velkých firem, včetně centrály ČEZ.

INVEN CAPITAL je fond rizikového kapitálu Skupiny ČEZ. Jeho strategie spočívá ve vyhledávání příležitostí investovat do inovativních a rychle rostoucích start-upů v oblasti čistých technologií se zaměřením na snižování emisí CO2. Primárně se zaměřuje na investiční příležitosti v pozdější fázi růstu, které mají zdravý obchodní model prověřený realizovanými příjmy a dlouhodobý růstový potenciál. Fond je členem Invest Europe (Evropská asociace soukromého a rizikového kapitálu) a CVCA (The Czech Private Equity and Venture Capital Association). Od roku 2015 INVEN CAPITAL investoval do celkem sedmnácti společností, přičemž z pěti z nich již úspěšně plně nebo částečně vystoupil. Další informace najdete na Inven Capital.

Společnost Ember byla založena v roce 2020 ve Spojeném království Keithem Bradburym a Piercem Glenniem. Ember buduje a provozuje síť elektrických autobusů, která lidem poskytuje bezemisní, pohodlný a cenově dostupný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Ember vyvinul vysoce automatizovanou platformu EmberOS, která řídí celou síť, od jízdních řádů a jízdenek až po nabíjení a údržbu vozidel. Díky preciznímu provozu má Ember nejefektivněji využívanou síť elektrobusů na světě, což snižuje celkové náklady pod úroveň klasických naftových vozidel. Pro více informací navštivte www.ember.to.  

Newsletter