IOCB Tech pomáhá českým vědcům spolupracovat s MIT

Čtyři vybrané české vědecké projekty obdrží podporu sto tisíc dolarů z MIT fondu. Program MIT-Czech Republic Seed Fund vznikl díky iniciativě a finanční podpoře firmy IOCB Tech, dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT). Posláním fondu je navazování vědecké spolupráce mezi odborníky z České republiky a MIT.

„Jsem velmi rád, že můžeme podpořit spolupráci českých vědců a MIT. Naši odborníci přichází se zajímavými poznatky, které mohou spolu s kolegy z MIT rozvíjet a posunout tak hranici poznání zase o něco dál,“ uvedl Martin Fusek, CEO IOCB Tech.

Za Česko se se přihlásila necelá dvacítka projektů. Vybrány byly čtyři.

Aplikace čisté energie se smíšenými maticovými membránami 2D MOF (Mircea Dinca z MIT a Karel Friess z UCT Prague)

  • Účelem této spolupráce je vývoj zcela nové metody pro skladování energie a separaci plynů, pro výrobu multifunkčních 2D materiálů.

Q-boost4chemistry (Adam Harrow z MIT a Martin Friák z IPM CAS)

  • Oba vědci chtějí vyvinout nové softwarové nástroje pro kvantové výpočty v oblasti kvantové chemie.

Predikce funkce terpensyntáz pomocí strojového učení (Regina Barzilay z MIT a Tomáš Pluskal, z ÚOCHB)

  • Hlavním cílem tohoto projektu je vyvinout prediktivní model pro charakterizaci funkce terpensyntáz přímo z jejich proteinových sekvencí, který bude mít řadu aplikací v objevování léčiv a v syntetické biologii.

Institutional Data Shaping Digital History (Kurt Fendt z MIT a Jan Vondráček z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR)

  • Spolupráce má vést k propojení klasické historiografie s novými metodami digitálního věku, které se úspěšně používají v jiných oborech.

„Celosvětově nám počet žádostí o podporu poklesl. Musím ale přiznat, že projekty z Česka byly jedny z nejúspěšnějších. S kolegy jsme se shodli, že všechny podané české projekty byly velmi nadějné a ty, které letos nemůžeme odměnit, vyzveme, aby se přihlásili znovu,“ poznamenal Justin Leahey, managing director, Czech Republic Seed Funds.

Program MIT-Czech Republic Seed Fund bude v příštích třech letech rozdělovat každoročně 100 tisíc USD, a to mezi 3 až 5 nových projektů. Peníze poslouží stejně jako letos na úhradu cestovních nákladů a ubytování spojených s pracovními setkáními a vědeckými stážemi. O finanční podporu mohou žádat společné týmy vědců z MIT a Česka.

Newsletter