Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0860 za euro. Koruna drží zisky, avšak část jich smazala nad 24,70 za euro.

Íránský viceprezident Sálehí bude jednat se Sobotkou a Zaorálkem

Česko dnes navštíví íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí, který je zároveň šéfem íránského jaderného programu. Praha chce jeho cestu využít k tomu, aby s Teheránem, který ještě nedávno čelil sankcím mezinárodního společenství, navázala bilaterální vztahy v jaderné energetice. Sálehí bude jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. S íránským viceprezidentem budou mluvit i o posílení ekonomických vztahů a boji proti terorismu. Sálehí navštíví také Ústav jaderného výzkumu Řež.

Írán se léta potýkal se sankcemi, které výrazně doléhaly na jeho hospodářství, kvůli svému jadernému programu a neochotě vyjasnit jeho sporné body. Loni v létě se šesti velmocemi uzavřel dohodu, v níž se zavázal k omezení části svých jaderných provozů a ke splnění další řady podmínek. Výměnou byly zrušeny mezinárodní sankce, a zemi se tak otevřela cesta k široké obchodní spolupráci se Západem. Toho chce využít i Česko.

Loni v září do Íránu s početným doprovodem podnikatelů letěl Zaorálek. O čtyři měsíce později tam byl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Newsletter