Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Islámský stát chce, aby se obchodovalo v jeho vlastní měně

Radikální organizace Islámský stát (IS) nařídila obchodníkům, kteří působí na území, jež tato organizace ovládá, aby přecenili své zboží ze syrské libry na novou měnu. Je to dirham a jeho kurz k dnešku je jeden dirham ku 1000 syrským librám (1:42 korunám).

IS své rozhodnutí oznámil v audionahrávce. Uvedl na ní také, že počínaje 25. červencem už na „jeho“ území nebudou platit bankovky v hodnotách 1000 a 50 syrských liber.

Jak připomenula agentura Reuters, IS právě přichází o velké části území jak v severním Iráku, tak na severu Sýrie. Je v obležení ve své baště, v syrském městě Rakka, a v iráckém Mosulu jeho asi 350 členů bojuje doslova o poslední metry území. Irácká armáda zbytek Mosulu osvobodila v operaci kterou zahájila loni na podzim.

Podle Reuters se soudí, že IS přesunul své velení do syrského města Majádín, které se nachází jihovýchodně od Rakky, v provincii Dajr az-Zaur.

V oznámení týkajícím se změny platidla se nezakazuje používání 500librové syrské bankovky. IS ale uvedl, že její aktuální kurz bude každý den oznámen nově.

IS už v roce 2015 tvrdil, že začal razit vlastní mince. Skupina v roce 2014 začala obsazovat irácký a syrský sever a téhož roku její vůdce abú Bakr Bagdádí v Mosulu vyhlásil chalífát. V té době z výběru daní na obsazeném území a také z prodeje ropy měli radikálové vysoké příjmy.

Newsletter