Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Itálie prodá dalších až 30 procent poštovní společnosti

Italská vláda dnes schválila prodej dalšího podílu v poštovním podniku Poste Italiane. Do konce roku plánuje prodat na burze nebo velkým investorům až 30 procent akcií společnosti a transakcí získat kolem 2,7 miliardy eur (73 miliard Kč). Loni vláda prodala v Poste Italiane prvních 35 procent akcií za 3,4 miliardy eur.

Loňská primární emise akcií pošty byla největší privatizací v Itálii za poslední desetiletí. Vláda Mattea Renziho letos plánuje získat prodejem státního majetku asi osm miliard eur, aby splnila závazek snižování vysoké zadluženosti. Veřejný dluh Itálie dosahuje zhruba 133 procent ročního výkonu ekonomiky. Letos zatím vláda žádnou privatizaci neuskutečnila.

Podle zdroje agentury Reuters se prodej akcií Poste Italiane uskuteční na podzim. Forma prodeje bude záviset na situaci na trhu.

Minulý týden ministerstvo financí sdělilo, že zbylých 35 procent akcií poštovní společnosti převede na státní finanční instituci Cassa Depositi e Prestiti (CDP), která funguje jako státní investiční fond a za Renziho se stala hlavním investičním nástrojem vládní průmyslové politiky. Závazky CDP se nezapočítávají do italského veřejného dluhu, což vládě umožňuje financovat pomocí této instituce ambiciózní projekty rozvoje infrastruktury.

Poste Italiane, která působí více než století a půl, vyrostla v konglomerát, na jehož příjmech se většinově podílejí pojišťovací a finanční služby, zatímco poštovní služby tvoří jen asi 15 procent výnosů. Se 142.000 zaměstnanci je pošta největším zaměstnavatelem v zemi.

Newsletter