Izraelští studenti z Technionu budou inovovat pro ČEZ

ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ je jednou z několika českých firem, které byly vybrány do prvního ročníku projektu Česko-izraelského akcelerátoru (CIPA). Mezinárodní studentské týmy z ČVUT a izraelské univerzity Technion v Haifě budou pod vedením zkušených mentorů navrhovat inovativní řešení konkrétních zadání průmyslových partnerů. První ročník se zaměřil na téma chytrých měst.

„První ročník projektu CIPA je pouze začátkem česko-izraelské spolupráce v oblasti inovací. Jsem velmi potěšen, že se studenti budou zabývat oblastí Smart City. Tomuto oboru se totiž v Izraeli věnuje okolo 250 start-upů, které vyvíjejí přední světové technologie. Věřím, že spolupráce v mezinárodních týmech na konkrétních inovativních řešení bude přínosem pro všechny účastníky a u studentů podpoří jejich podnikatelského ducha,” říká Daniel Meron, velvyslanec Izraele v České republice.

Mezi vybranými tématy, na jejichž řešení se studentské týmy zaměří, patří elektromobilita a řízení životního cyklu elektrobaterií od společnosti ČEZ ESCO, provoz dedikované mobilní sítě pro kritické aplikace od společnosti Nordic Telecom, budoucnost dopravy v rámci autonomní mobility ve velkých městech společnosti ELTODO a systém TE-VOGS ke zvýšení bezpečnosti pozemního provozu od AERO4TE.

„Technion je univerzitou, která se pravidelně umisťuje na předních místech světových žebříčků a vyšlo z ní několik nositelů Nobelových cen, ČVUT dala světu Christiana Dopplera a Františka Křižíka a je nejlepší technickou univerzitou v Česku,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Těším se na inovativní řešení a nápady, se kterými ‚naši‘ studenti přijdou.“

Studenti pracující pro ČEZ se zaměří na elektromobilitu a akumulaci do baterií, například na využití baterie během celého jejího životního cyklu.

„Ráda potkávám lidi z jiných kultur, je to pro mě skvělá zkušenost naučit se něco nového. Elektromobilita je blízká mému srdci, je vždy dobré pracovat na projektu, který udělá svět o trochu zelenějším,“ vyznala se ze svého obdivu k čistým energetickým technologiím Shani Adadi, studentka izraelské univerzity Technion v Haifě.

„Jsem otevřený novým nápadům, novým věcem a rád poznám nové kontakty, chtěl jsem se opět účastnit projektu s mezinárodní spoluprací, využít univerzitu na maximum. Jsem strojař, takž mě zajímá, jak se bude vyvíjet technika v budoucnu, na téma chytrých měst píšu i bakalářskou práci,“ doplňuje Jan Zaoral, student ČVUT v Praze.

“Jsem rád, že na půdě ČVUT vznikají nové příležitosti k propojování vědy a průmyslu za aktivní účasti studentů i zkušených odborníků z praxe. Je pro nás mimořádně důležité, abychom na ČVUT podporovali inovační potenciál talentovaných studentů. Právě projekt CIPA je unikátní příležitostí a věřím, že získáme celou řadu nových zkušeností a příležitostí,” uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje zhruba 140 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, z toho více než polovinu rychlodobíjecích. Čerpání energie v síti je možné buď pro stálé zákazníky vlastnící unikátní RFID čip nebo okamžitým uhrazením přímé platby za jednorázový odběr.

V celé České republice je aktuálně registrováno okolo 2500 elektromobilů. Zatímco v roce 2017 přibylo za celý rok 400 vozů na elektrický pohon, loni toto číslo stouplo na 725. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu.

Newsletter