Jak AirBnb ovlivňuje bydlení v Praze: Pomohou nové regulace EU?

V posledních letech se platforma AirBnb stala jednou z alternativ ubytování po celém světě, a Praha není výjimkou. Tato platforma umožňuje lidem pronajímat své nemovitosti turistům a cestovatelům, kteří hledají něco jiného než tradiční hotely. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nyní oznámilo přípravu nového zákona, který přináší zásadní změnu: registraci pro všechna místa krátkodobého ubytování. Tato novinka se bude dotýkat i takových gigantů jako jsou Airbnb, Booking nebo Tripadvisor. Momentálně se návrh zákona nachází v mezirezortním připomínkovém řízení a pokud vše půjde podle plánu, v Česku by regulace mohly začít platit již od července 2025.

S nástupem AirBnb do Prahy se začala měnit i pražská ubytovací scéna. Mnoho majitelů nemovitostí vidělo v této platformě skvělou příležitost k vydělávání peněz. Pronajímání bytů a domů turistům se stalo snadným a rychlým procesem díky jednoduché aplikaci, což vedlo ke zvýšené nabídce ubytování a také ke konkurenci s tradičními hoteliéry. „Soukromé ubytovací platformy se dlouhodobě v Praze vymykají kontrole. Lidé se ubytují, udělají velkou party, způsobí nepořádek a je jim to úplně jedno. Terorizují místní obyvatele a stát z toho nemá vůbec nic, protože nedostane DPH, daň z příjmu a nevybere městský poplatek. Navíc se zde často nedodržují žádné hygienické, bezpečnostní nebo požární normy,“ vysvětluje Jaroslav Svoboda, majitel skupiny Czech Inn Hotels.

Vzhledem k rostoucímu počtu nabídek ubytování přes AirBnb se začaly měnit i ceny bydlení v Praze. Mnoho majitelů nemovitostí přešlo na pronajímání svých bytů turistům, což vedlo k omezení nabídky dlouhodobých pronájmů a růstu cen pro mladé lidi a místní obyvatele. Masivní využití AirBnb v Praze mělo také sociální a kulturní důsledky. Změna v komunitním složení a vztazích mezi sousedy byla zřejmá. Mnoho místních komunit se stěžovalo na hlučné turisty a nedostatek respektu k místním zvyklostem. Hluční turisté, omezené parkování a nedostatek dlouhodobých nájemníků jsou jen některé z problémů, které místní komunity musí čelit.

Evropská unie se rozhodla zavést nové regulace pro platformy jako je AirBnb, aby omezila negativní dopady na místní trhy s bydlením. Tato rozhodnutí mohou výrazně ovlivnit fungování AirBnb v Praze a dalších evropských městech. Regulace se zaměřují na zvýšení transparentnosti, snížení počtu nelegálních pronájmů a ochranu práv místních obyvatel. Zpřísnění pravidel pro pronájem bytů turistům by mohlo vést ke snížení nabídky ubytování přes AirBnb a následnému snížení cen bydlení.

Rakousko jde ostatním státům příkladem

V roce 2018 přijal rakouský parlament nový zákon o ubytování, který se vztahuje právě na pronajímání soukromých ubytovacích prostor přes různé platformy. Tento zákon stanovuje, že pronajímatelé musí mít povolení od místní samosprávy a splňovat veškeré hygienické a bezpečnostní normy. Dále, je vyžadováno, aby pronajímatelé platili daň z ubytování a přihlásili se k místnímu systému evidence hostů. Tento systém bere ohledy také na ochranu sousedů pronajímatelů, kteří si nepřejí žít v domě fungujícím jako hotel. Proto jsou majitelé bytu či domu povinni změnit účel užívání nemovitosti na turistické účely, a musí být také řádně zkolaudovány. Zároveň je nutné mít souhlas majitelů ostatních bytových jednotek v domě. V případě denního podnájmu je třeba také dodržovat pravidla tvorby nájemného, jinak se realizuje výpovědní důvod „využití bytu jeho přenecháním třetí osobě za nepřiměřeně vysokou úplatu“. Hlavní město Rakouska Vídeň je v případě ubytovacích platforem ještě mnohem přísnější. Ve Vídni existují takzvané obytné zóny, kde je Airbnb kompletně zakázané. Praze by podobné opatření také prospělo,“ komentuje situaci v Rakousku Jaroslav Svoboda.

Německo vybírá nekompromisně daně, New York AirBnB prakticky zakázal

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat své podnikání a získat povolení k pronájmu. Tato povinnost se vztahuje na všechny hostitele, kteří nabízejí ubytování na více než 8 dní během kalendářního roku. Registrace je nutná jak pro pronájem celé nemovitosti, tak i pro pronájem jednotlivých pokojů v nemovitosti, pokud hostitel žije ve stejné budově. Další důležitou změnou je povinnost hostitelů vystavit fakturu svým hostům a odvést daně z příjmů. Tato povinnost se vztahuje na hostitele, kteří přijímají více než 520 eur ročně za pronájem.

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým ubytovacím platformám New York, který prakticky pronájem bytů turistům zakázal. Od letošního září se totiž všichni hostitelé krátkodobých pronájmů v New Yorku musí registrovat u města a nárok na takovou registraci mají pouze ti, kdo na místě, které chtějí pronajmout turistům, prokazatelně žijí. Zároveň musejí být přítomni v momentě, kdy se u nich někdo ubytuje, a limit na počet hostů je stanoven na pouhé dvě osoby.

Srovnání pravidel AirBnB pro střední Evropu

Newsletter