Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Jak ovlivní změny DPH a cla nákupy z Číny?

Začátkem roku 2021 začne platit nové pravidlo týkající se DPH a nákupů mimo Evropskou unii. Změna se dotkne zejména příznivců levného zboží z čínských internetových obchodů, které se tímto stane o poznání méně výhodné.

Nákupy na AliExpress, GearBest nebo DHgate se vyplatí zejména díky příznivým cenám zboží a poštovnému zdarma. Hodnota zásilky často nepřesahuje hranici 22 eur, díky čemuž je kupující osvobozen od platby cla a DPH. To se však od 1. ledna 2020 změní a DPH bude účtováno u všech zásilek z čínských e-shopů bez ohledu na jejich hodnotu.

Dosavadní pravidla pro clo a DPH z Číny jsou následující:

  • DPH se hradí u zásilek v hodnotě nad 22 eur
  • clo se hradí u zásilek v hodnotě nad 150 eur

Vyhnout se těmto poplatkům je tedy díky nízkým cenám čínského zboží stále poměrně snadné. Hodnota zásilky sice zahrnuje jak cenu samotného zboží, tak cenu dopravy, nicméně ta je ve většině čínských e-shopů zdarma, a tak se do hodnoty zásilky nezapočítává.

Podrobnější informace týkající se cla a DPH z Číny lze najít na webu www.slevove.cz, který přináší užitečně tipy ze světa nákupů, nebo na www.celnisprava.cz, kde je možné sledovat aktuální celní situaci pro ČR.

Vyhnout se platbě cla a DPH při nákupech z Číny je doposud snadné.

Od roku 2021 bude tedy DPH ve výši 21 % účtováno i u zásilek, které hodnotu 22 eur nepřasahují. Kupující bude navíc muset zaplatit i poplatek přepravní společnosti za zastoupení v celním řízení, který u České pošty činí přibližně 200 korun. Objednávat z Číny levné produkty jako obaly na mobil, doplňky do bytu nebo oblečení se proto od příštího roku tolik nevyplatí.

Nová pravidla se týkají pouze DPH, nikoliv cla. Clo za zboží z Číny se bude i nadále platit pouze u zásilek v hodnotě přesahující 150 eur.

Pravidla pro clo a DPH z Číny od 1. ledna 2020 tedy jsou:

  • DPH se platí u všech zásilek bez rozdílu
  • clo se platí u zásilek v hodnotě nad 150 eur

V důsledku zpoplatnění DPH i u zásilek v nízké hodnotě se zájem o zboží z Číny s největší pravděpodobností sníží. Na druhou stranu lze očekávat, že se čínští podnikatelé rozhodnou otevřít více skladů na území EU.

Obrovské mezisklady v EU již provozují například AliExpress a BangGood. Nákupy v evropských skladech čínských e-shopů se prakticky neliší od nákupů v českých e-shopech nebo jiných obchodech v rámci EU. Jejich výhodou je kromě osvobození od cla a DPH také mnohem kratší dodací lhůta. Každý, kdo má s objednávkou z čínského internetového obchodu zkušenost, jistě ví, že doručení mnohdy trvá i několik měsíců.

Účelem změny, která byla začátkem března oznámena Ministerstvem financí, je předejít umělému podhodnocování zásilek. Kvůli této praktice údajně unijní státy přicházely až o 7 miliard eur ročně. Nový zákon se bude vztahovat na zásilky ze zemí, které nejsou členy EU. Stejná pravidla budou proto platit například i pro nákupy z USA.

Newsletter