Jaký bude mít GDPR dopad na leteckou dopravu?

Nejpozději 25. května by měly začít v zemích Evropské unie platit regulace v rámci GDPR. Spolu s nimi byla přijata i směrnice zavádějící společný informační systém o leteckých cestujících, tzv. PNR. Nařízení se dotkne i Česka. V praxi půjde o detailní sdílení informací o cestujících osobách, které se budou pohybovat v zemích EU nebo do EU přilétat. Země mimo EU mít přístup k informacím nebudou.

„Systém bude pod správou policie, která tak bude moci účinněji odhalovat možné bezpečnostní hrozby. Zásadní změnou je, že policie bude o cestujících vědět už předem, při nákupu letenky a ne až při odbavení na letišti. Zapojit se musí povinně všechny letecké společnosti operující na území EU. Tento krok přispěje k dalšímu zvýšení bezpečnosti a tím i důvěry v letecké cestování,“ uvedl Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz

Do systému musí letecké společnosti hlásit údaje všech lidí už s předstihem – při rezervaci nebo nákupu letenky. Konkrétně se bude jednat o jejich jméno, adresu, telefonní číslo a údaje o kreditní kartě, datum a plán cesty, údaje z letenky, ale třeba i informace o zavazadlech a platbách. V České republice bude tyto informace zpracovávat zhruba dvacetičlenný tým Národního kontaktního bodu pro terorismus. PNR už je v Česku schválený, protože se ale jedná o zásah do citlivých informací, musí se ještě novelizovat hned tři zákony: o Policii ČR, o civilním letectví a také o ochraně osobních údajů.

Newsletter