Japonský jen klesl na téměř dvoutýdenní minima vůči dolaru i euru

Japonský jen se během dnešního obchodování propadl na téměř dvoutýdenní minima vůči dolaru i euru. Japonskou měnu, která je považována za bezpečné útočiště v období nejistoty, nyní tlačí dolů stoupající zájem investorů o rizikovější aktiva.

Dolar se vůči jenu vyšplhal až na 109,27 JPY. Později sice o část zisků přišel a prodával se za 109,11 JPY, oproti pondělnímu závěru tak nicméně nadále vykazoval růst, a to o 0,7 procenta. Minulý týden přitom dolar sestoupil na 18měsíční minimum 105,55 JPY poté, co japonská centrální banka překvapivě nepřikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Euro vůči jenu stouplo o 0,8 procenta na 124,38 JPY poté, co se minulý týden propadlo na tříleté minimum 121,48 JPY. Vůči dolaru dnes zůstal kurz jednotné evropské měny bez výraznějších změn na 1,1388 USD, napsala agentura Reuters.

K poklesu jenu přispívají rovněž prohlášení japonských představitelů, podle kterých je Japonsko připraveno intervenovat na devizovém trhu s cílem oslabit kurz domácí měny. „Rozhodně tu existuje možnost intervence,“ uvedl analytik Jeremy Cook ze společnosti World First.

Newsletter