Japonský Sharp před převzetím Foxconnem prohloubil ztráty

Japonský výrobce elektroniky Sharp v uplynulém finančním roce utrpěl provozní ztrátu 162 miliard jenů (35,1 miliardy Kč). Oproti předešlému období tak ztráta vzrostla na více než trojnásobek. Na výsledku se podepsaly klesající ceny obrazovek a pomalejší prodej telefonů jeho amerického zákazníka Apple. Od Sharpu, ikony japonského elektronického průmyslu, to je zřejmě poslední celoroční výsledková zpráva. Firmu v průběhu roku převezme tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn.

Výsledek je každopádně lepší než vlastní odhad Sharpu, který v březnu předpovídal provozní ztrátu 170 miliard JPY. Čistá ztráta se zvýšila méně výrazně, dosáhla 256 miliard jenů (55,6 miliardy Kč) oproti 222,35 miliardy JPY před rokem.

Společnost dnes rovněž oznámila, že jmenovala novým prezidentem místopředsedu tchajwanského Foxconnu Tchaje Ženg-wu. Bude to poprvé ve stoleté historii japonské firmy, kdy v jejím čele stane člověk odjinud, napsala agentura Reuters.

Foxconn se v březnu dohodl, že za dvoutřetinový podíl ve ztrátovém Sharpu zaplatí 389 miliard jenů (84,5 miliardy Kč). Klíčovou roli v těchto jednáních hrál právě Tchaj, který hovoří plynně japonsky a je blízkým poradcem zakladatele firmy Terryho Goua. U Foxconnu je 30 let, sdělili Reuters pracovníci tchajwanské firmy. Jeho jmenování ještě musí potvrdit představenstvo Sharpu.

Převzetí Sharpu Foxconnem je dosud největší zahraniční akvizicí v tradičně izolovaném japonském technologickém sektoru. Sharp, který začínal s výrobou přezek k pásům a mikrotužek, se postupem doby stal ikonou tamního elektronického průmyslu. Vyráběl třeba první japonské televizory.

Odcházející generální ředitel Sharpu Kozo Takahaši prohlásil, že japonská firma a Foxconn chtějí transakci dokončit do konce června. Firmy dosud hovořily o termínu 5. října.

Newsletter