Jarní péče o auto. Víte, na co rozhodně nezapomínat?

Předpověď počasí slibuje nástup jarních teplot a nastává tak ideální čas, abyste po náročném zimním období autu dopřáli patřičnou péči. Kromě přezutí kol jsou tu i další důležité úkony, na které se vyplatí nezapomínat. Po zimě se jedná například o kontrolu baterie, a to jak u aut se spalovacím motorem, tak i u elektromobilů.

Každý motorista na přelomu sezon určitě myslí na výměnu zimních pneumatik za letní. Dřív, než po 31. březnu vyměníte autu obutí, zkontrolujte, jestli jsou vaše letní gumy v pořádku. „Důležitá je kontrola tlaku a hloubka dezénu, která musí být ze zákona minimálně 1,6 mm po celé šíři běhounu pneumatiky. Starost o jejich kondici má své opodstatnění, protože kvalitní letní pneumatiky zkracují brzdnou dráhu, auto je s nimi v teplém období lépe ovladatelné, a navíc snižují spotřebu,“ říká provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna Petr Vaněček. Při přezouvání je ideální čas i na kontrolu geometrie a pro všechny případy si nechte zkontrolovat i brzdové obložení, na kterém se zima mohla negativně podepsat.

Na jaro si pořiďte letní směs do ostřikovačů a hlavně zkontrolujte provozní kapaliny, jako je olej, chladicí a brzdová kapalina, a v případě nutnosti je doplňte. Sněhem a ledem přes zimu trpí také stěrače, nastává tak ideální čas na jejich výměnu.

Zimní posyp, sůl, bahno, kamínky a veškeré další nečistoty dávají autu přes zimu zabrat a urychlují nástup koroze. „Základem je po zimě vzít auto do myčky a ideálně ho umýt ručně tak, abyste ho zbavili zbytků soli a všech nečistot i na špatně dostupných místech. Zapomínat se nesmí ani na podvozek a disky kol,“ doplňuje Vaněček. Čistotu a pořádek si váš vůz zaslouží i uvnitř. Promažte panty u dveří, ošetřete gumová těsnění, vysajte interiér, z kufru vyndejte všechny nepotřebné předměty, jako jsou sněhové řetězy nebo lopata, a vjeďte do jarní sezony s čistým štítem.

Nízké zimní teploty jsou náročné pro akumulátor, který se vyplatí nechat zkontrolovat v servise, a pokud je to nutné, nechat si ho vyměnit. Předejdete problémům se startováním a nebezpečí, že vás auto někde nechá ve štychu. Baterie je velké téma také u elektromobilů. Aby měla dlouhou životnost a co nejlepší podmínky, odborníci doporučují nabíjet ji průběžně v řádu několika hodin, např. před cestou a po návratu zpět. Důležité je nechávat si baterii pravidelně kontrolovat autorizovaným servisem, který ji bude umět v případě potřeby repasovat. Baterii si můžete nechat opravit v rámci obvyklé několikaleté záruky, kterou většinou poskytuje výrobce, případně v rámci záruky vázané na ujeté kilometry.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť více než 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Německu. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a o rok později v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. V roce 2022 byla časopisem Forbes vybrána do žebříčku TOP CEO a pravidelně se objevuje v jeho žebříčku nejvlivnějších žen. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter