Kam až sahají drápy Amazonu

Bezosův internetový gigant způsobil v posledním červnovém týdnu ztráty mnoha společnostem. Mezi raněnými byly přepravní společnosti FedEx a UPS, ale i hráči z řad farmacie. Proč ostatní odepisují, jak Amazon píská?

Ve čtvrtek 28. června Amazon oznámil spuštění služby Delivery Service Partners (DSP), kterou mohou zájemci využít k vytvoření vlastního přepravního podnikání až se 40 nákladními vozy pod značkou Amazon. K začátku partnerského podnikání bude zájemcům stačit pouhých 10 000 dolarů a splnění ověřovacího procesu. Partnerům budou balíčky zasílány na jednu ze 75 poboček Amazonu rozmístěných po celých Spojených státech.

K tomuto rozhodnutí došlo kvůli velkému zpopularizování online podnikání. Současné dopravní společnosti již nezvládají uspokojovat zvyšující se poptávku a své služby zdražují. Amazonu se náklady na dopravu mezi lety 2015 a 2017 zvýšily z 11,5 milardy na 21,7 miliard dolarů. DSP by měla jejich růst alespoň částečně ztlumit.

Aby toho nebylo málo, vyzdvihl Amazon i rizika týkající se spolupráce s FedEx a UPS, jelikož prý může být obtížné se dohodnout na podmínkách, které by akceptovaly všechny strany. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Tržní kapitalizace FedExu se propadla o 823 milionů dolarů. UPS pod tlakem ztratila dokonce 2,16 miliardy.

FedEx (NYSE: FDX)

Dne 20. června společnost zveřejnila své výnosy za fiskální Q4, které končilo v květnu. Čistý zisk společnosti vzrostl z 1,02 miliardy dolarů (3,75 dolarů na akcii) na 1,13 miliard (4,15 dolarů na akcii).

I takto pozitivní zprávy však tržní hodnotě nepomohly, která se dokonce i cenou akcií propadla Jedním z hlavních katalyzátoru tohoto poklesu byla, vyjma Amazonu, také obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou rozpohyboval Donald Trump se svým týmem. Kvůli ní by mohlo dojít k výraznému snížení toku peněz mezi oběma zeměmi, což by samozřejmě markantně ovlivnilo podnikání FedExu.

United Parcel Service (NYSE: UPS)

Podle finanční zprávy UPS se v prvním čtvrtletí čistý zisk navýšil na 1,345 miliardy dolarů, což je o 200 milionů dolarů více než ve Q4 2017. Zpráva byla zveřejněna v dubnu a ceny akcií od té doby stabilně rostly. Ovšem jen do doby, než se jim stala ta samá příhoda jako FedExu – nejdříve obchodní válka a poté novinky z Amazonu. Cena akcií se následně drasticky propadla.

Rozvířené vody farmacie

Během několika dalších hodin zasáhl Amazon i farmaceutické odvětví v USA, a to po oznámení akvizice společnosti PillPak, jejíž nákup údajně vyšel na miliardu dolarů. PillPak byla založena v roce 2013 a zaměřuje se na dodávání denně užívaných předepsaných léků především pro ty, kteří trpí vysokým tlakem, obezitou a pro diabetiky.

Akvizice jasně prokázala zájem Amazonu o zdravotní péči, a to není dobrá zpráva pro nikoho, kdo má v tomto odvětví zainvestováno. Konkurence bude o to větší a pouze ten nejsilnější přetrvá. Amazon přitom představuje velice bohatého a mocného konkurenta pro každého.

Amazonu se taktéž podařilo „oslabit“ cenu akcií Walmartu (NYSE: WMT), která měla taktéž v plánu koupit PillPak, i když za nižší cenu. Tento maloobchodní gigant přišel o 3,04 miliardy dolarů tržní kapitalizace, ale na rozdíl od ostatních společností tato čísla odpovídají běžné tržní volatilitě.

Do problémů se dostalo i několik dalších společností, včetně Walgreens Boots Alliance (NASDAQ: WBA), největší maloobchodní farmaceutické společnosti. Walgreens Boots Alliance vlastní přes 13 100 lékáren a obchodů s kosmetikou v 11 zemích. Její tržní kapitalizace klesla o 6,51 miliardy dolarů a cena akcií se z propadu ještě nedokázala vzpamatovat.

McKesson Corporation (NYSE: MCK) je velká farmaceutická společnost, hlavní distributor a farmaceutický řetězec sídlící v San Francisku. Pobočky společnosti naleznete také v Austrálii, VB, Irsku, Nizozemsku a Francii. McKesson Corporation vlastní řetězec franšízových lékáren působících pod značkou Health Mart. Po zprávě o akvizici firmy PillPak Amazonem odepsala z tržní kapitalizace 1,79 miliardy dolarů a stále se propadá.

AmerisourceBergenCorporation (NYSE: ABC) je společnost se zaměřením na prodej léčiv v USA i mezinárodně. Společnost vznikla 2001 fúzí Ameri Source Health a Bergen Brunswig a sídlí v Chesterbrooku, PA. Po zveřejnění zpráv od Amazonu se tržní kapitalizace společnosti propadla o 818 milionů dolarů, avšak začala opětovně růst ještě před koncem obchodní seance.

Cardinal Health (NYSE: CAH) se zaměřuje na prodej léčiv a výrobu zdravotnických produktů, jako jsou zdravotnické rukavice, lékárničky a produkty pro sběr kapalin. Kromě toho CAH prodává měřiče radioaktivity a výživu do více než 75 procent nemocnic v USA.

Tržní kapitalizace společnosti po fúzi Amazonu a PillPaku spadla o 795 milionů dolarů a cena akcií stále padá.

CVS Health Corporation (NYSE: CVS) byla založena v roce 1964 a sídlí ve Woonsocket na Rhode Islandu. Společnost se zabývá prodejem léčiv a dalšího lékařského zboží. CVS Health Corporation začínala jako řetězec obchodů pro péči a krásu, ale přidala do svého portfolia i léčiva. Společnost momentálně vlastní 6 900 lékáren ve 41 státech USA.

Tržní kapitalizace se ve čtvrtek po oznámení novinek při otevření trhu propadla o 4,34 miliardy dolarů a pokračovala v poklesu i v pátek.

Nakonec za povšimnutí stojí, že cena všech akcií (vyjma AmerisourceBergen Corporation) se při zveřejnění zpráv nacházela pod 200 denním SMA, což samo o sobě napovídalo, že by se mohl blížit pokles a nové zprávy tak pouze „urychlily“ proces.

Autor: Dmitriy Gurkovskiy, hlavní analytik RoboMarkets

Veškeré předpovědi jsou založeny na individuálním názoru autora. Na tuto analýzu by nemělo být nahlíženo jako na obchodní doporučení. RoboForex nenese žádnou zodpovědnost za výsledky obchodních aktivit založených na doporučení a shrnutí v této analýze.

Newsletter