Kam investovat v roce 2023: 6 amerických společností, které překonaly očekávání

Vykazovací období za čtvrté čtvrtletí roku 2022 je v plném proudu. Výsledky nyní vykázala přibližně polovina společností z indexu S&P 500. Z nich 70 % překonalo svým ziskem očekávání investorů.

Výsledky byly pod historickými průměry. Existuje však několik velkých společností, které trh překvapily. Jejich akcie byly vzhledem k nízkému očekávání, sentimentu a ocenění přeprodané. A veškeré pozitivní zprávy se staly katalyzátory růstu.

Klíčovým obdobím bylo čtvrté čtvrtletí roku 2022. Po potížích z předchozího roku dosáhly některé společnosti oživení a dokonce růstu. Výsledky dokazují odolnost a potenciál těchto společností.

Tesla

NASDAQ: TSLA

I v těžkých časech pro odvětví elektromobilů vykázala společnost ve čtvrtém čtvrtletí rekordní čtvrtletní tržby ve výši 24,3 miliardy dolarů. To znamená 37% nárůst oproti loňskému roku a překonání očekávání Wall Street. Společnost zůstává zisková, což je u výrobců elektromobilů vzácné. EPS, zisk na akcii , Tesle ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 40 % na 1,19 dolarů. V meziročním srovnání se čistý zisk v roce 2022 zvýšil o 85 % na 14,1 miliardy dolarů.

Společnost se dokázala relativně dobře vypořádat s problémy v dodavatelském řetězci. Výroba se zvýšila o 44 % na 439 701 vozů. Dodávky se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 31 % na 405 278 a meziročně o 40 % na 1,31 milionu kusů.

Tesla očekává, že poptávka bude dvakrát rychlejší než výroba. Komentář generálního ředitele spolu s jeho tvrzením o nižších jednotkových výrobních nákladech rozptýlil obavy z konkurence a marží. Musk uvedl, že Tesla by letos mohla vyrobit přibližně dva miliony vozů, což je více než konzervativní prognóza společnosti, která počítá s výrobou 1,8 milionu vozů. Jeho tvrzení nakonec převážila nad negativním sentimentem investorů a v kombinaci s podhodnocenou cenou akcií Tesly způsobila, že akcie od zveřejnění zprávy vzrostly o téměř 25 %. Následovaly upgrady od analytiků a zvýšení cílových cen.

Netflix

NASDAQ: NFLX

Společnost ve čtvrtém čtvrtletí výrazně překonala očekávání investorů. V té době akcie vykazovaly nárůst o 15 %. Hlavním důvodem byl přírůstek 7,66 milionu placených předplatitelů. To překvapilo analytiky, kteří očekávali nárůst pouze na 4,57 milionu, zejména v tržním prostředí, kdy řada mediálních společností propouští zaměstnance a ruší televizní pořady. Netflix v roce 2022 vynaložil na tvorbu obsahu 17 miliard dolarů, čímž překonal všechny společnosti v tomto odvětví s výjimkou společnosti Disney.

Navzdory pozitivnímu trendu růstu předplatného ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 se tržby meziročně zvýšily pouze o 1,9 %. A to v době, kdy zisk na akcii klesl z 1,33 dolaru ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 na 0,12 dolaru za stejné období roku 2022, přičemž zisk se snížil o 91 %. V důsledku toho společnost přijala dvě radikální iniciativy k oživení svých výsledků.

Za prvé, na konci prvního čtvrtletí roku 2023 zavede placenou funkci sdílení hesel. Od majitelů základních účtů plánuje vybírat dodatečný poplatek za každého, kdo se na službu podívá zvenčí. Zadruhé, společnost již zhruba dva měsíce inzeruje. Finanční ředitel Netflixu Spencer Neumann uvedl, že společnost hodlá tímto krokem zvýšit příjmy o 10 %.

Rok 2022 byl pro Netflix náročný, ale investoři projevují o společnost opětovný zájem, protože zůstává světovou jedničkou v oblasti streamovaných médií. Nové iniciativy v oblasti příjmů by měly pomoci zvýšit příjmy již ve druhé polovině roku 2023.

AMD

NASDAQ: AMD

Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl americký výrobce mikročipů zisku na akcii ve výši 0,69 dolaru při tržbách 5,6 miliardy dolarů – o 16 % více než před rokem. Za dané období společnost vykázala hrubou marži ve výši 43 % – tentokrát o 7 % nižší. Čtvrtletní výsledky ovlivnily odpisy některých aktiv společnosti Xilinx, která byla získána před rokem. Konsensus Wall Street pro zisk na akcii činil 0,67 dolaru na akcii při tržbách 5,5 miliardy dolarů. AMD očekává tržby v rozmezí 5 až 5,6 miliardy dolarů. To je o 10 % méně než loni, ale nad konsensem Wall Street, který činil 5,56 miliardy dolarů.

Upravená hrubá marže by se měla v tomto období pohybovat kolem 50 %. Společnost AMD uvedla v listopadu na trh novou generaci čipů pro datová centra s názvem Genoa a ještě letos plánuje znovu uvést na trh výkonnější verzi s názvem Genoa-X. Byly již uzavřeny dohody s:

– Google, Alphabet

– Azure, Microsoft

– Oracle

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 vzrostly tržby datových center oproti předchozímu roku o 42 % na 1,7 miliardy dolarů. Generální ředitelka Lisa Suh uvedla, že celkově je společnost AMD ve stabilní pozici, která zvyšuje tržní zásoby, a výkonnost by se měla zlepšit do druhé poloviny roku 2023.

AT&T

NYSE: T

Tento telekomunikační konglomerát patřil ve sledovaném období k nejúspěšnějším. Přibylo 656 000 nových předplatitelů postpaid tarifů, což z nich činí nejziskovější zákazníky mobilních operátorů. Celkem AT&T získala v průběhu roku téměř 2,9 milionu těchto předplatitelů. Kromě toho služba vysokorychlostního internetu AT&T Fiber přilákala za čtvrtletí 280 000 uživatelů a za celý rok 1,2 milionu.

Roční výnosy z provozní činnosti společnosti AT&T vzrostly v roce 2022 o 2,1 % na 120,7 miliardy USD. Společnost také vytvořila volný peněžní tok ve výši 14,1 miliardy dolarů, což je více než dost na financování výplaty dividend ve výši 9,9 miliardy dolarů. Vedení společnosti předpovídá, že volný peněžní tok AT&T vzroste v roce 2023 na nejméně 16 miliard dolarů. A to i přesto, že společnost plánuje vynaložit dalších 24 miliard dolarů na posílení svých 5G a optických sítí.

Prezident a provozní ředitel společnosti John Stankey uvedl, že po vyplacení dividendy plánuje AT&T použít zbývající prostředky na splacení dluhu. To by mělo pomoci posílit rozvahu AT&T a obecně snížit riziko pro investory.

Visa

NYSE: V

Společnost překvapila trh a její fiskální výsledky za první čtvrtletí překonaly očekávání Wall Street. Počet zpracovaných transakcí se meziročně zvýšil o 10 %. Zisk na akcii za první fiskální čtvrtletí činil 2,18 dolarů což překonalo průměrný odhad Wall Street ve výši 2,01 dolarů. Došlo k nárůstu z 1,93 dolarů ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí a z 1,81 dolarů v prvním čtvrtletí roku 2022. Čisté tržby za toto čtvrtletí dosáhly 7,94 miliardy dolarů, což je více než konsenzuální odhad 7,70 miliardy dolarů, oproti 7,79 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí a oproti 7,06 miliardy dolarů v loňském roce. V prvním fiskálním čtvrtletí roku 2023 společnost Visa zvýšila čisté výnosy meziročně o 12 %. Důvodem je především oživení mezinárodní přepravy po pandemii a přechod od hotovostních plateb k digitálním.

Objem plateb se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 7 %. Zároveň vzrostl objem přeshraničních plateb o 22 % a počet zpracovaných transakcí o 10 %. Pro srovnání, ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl objem plateb o 10 %, přeshraniční platby o 36 % a počet zpracovaných transakcí o 12 %. Počet plateb v USA se během čtvrtletí zvýšil o 9 % a ve srovnání s posledním čtvrtletím finančního roku společnosti Visa mírně poklesl. Kromě dobrých finančních výsledků si korporace vedla dobře i z hlediska obnovy obchodů. Obnovila smlouvy s předními vydavateli karet Visa, jako jsou Bank of America a Commerce Bank, čímž posílila svou konkurenční pozici.

Meta Platforms

NASDAQ: META

Společnost oznámila výsledky za čtvrté čtvrtletí a na základě dobrých výsledků rozšířila svůj program zpětného odkupu akcií v hodnotě 40 miliard dolarů. Nadnárodní společnost dosáhla zisku na akcii ve výši 1,76 dolaru při tržbách 32,17 miliardy dolarů, z toho 31,44 miliardy dolarů z rodiny aplikací, která zahrnuje Facebook, Instagram a WhatsApp. Jednotka Reality Labs si ve čtvrtletí připsala 727 milionů dolarů, což rovněž překonalo odhady. Wall Street očekávala, že Meta vykáže zisk na akcii ve výši 2,23 dolarů při tržbách 31,69 miliardy USD. Sociální síť Facebook ukončila období s 2,96 miliardy aktivních uživatelů měsíčně a 2 miliardami aktivních uživatelů denně. Celá rodina aplikací holdingu přitom vykázala 3,74 miliardy měsíčních aktivních uživatelů a 2,96 miliardy denních uživatelů.

Mark Zuckerberg poznamenal, že tématem vedení Meta Platforms pro rok 2023 je „Rok efektivity“ a společnost se zaměřuje na to, aby se stala „silnější a agilnější organizací“. Za toto období vynaložila 6,91 miliardy dolarů na zpětný odkup vlastních akcií a z předchozího programu zpětného odkupu jí zbývá 10,87 miliardy dolarů. Před prvním čtvrtletím Meta očekává tržby ve výši 26 až 28,5 miliardy dolarů, což překonává očekávání analytiků ve výši 27,25 miliardy dolarů.

Zdroj informací: Freedom Finance Europe

Freedom Finance Europe je mezinárodní online makléř známý pod značkou Freedom24. Zajišťuje klientům vše potřebné pro úspěšné investice – přímý přístup na největší akciové světové burzy, profesionální analytiku cenných papírů a komfortní obchodní aplikaci. Freedom Finance Europe je dceřinou společností mezinárodní investiční skupiny Freedom Holding Corp.a akcie holdingu se obchodují na americké burze Nasdaq. Oficiální zastoupení a zprostředkovatelé společnosti se nachází na Kypru, v Německu, Španělsku, Polsku, Francii a Řecku. Jednoduchá investiční aplikace a platforma Freedom24 je od června 2021 dostupná i českým a slovenským uživatelům.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter