Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0860 za euro. Koruna drží zisky, avšak část jich smazala nad 24,70 za euro.

Kerry: tvrzení o podílu USA na puči v Turecku škodí vztahům

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl dnes svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavusogluovi, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům. Informovala o tom agentura Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zorganizování pátečního pokusu o vojenský převrat v Turecku duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta v USA. Prohlásil, že to byly „zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám“.

Erdogan rovněž Washington vyzval, aby Gülena vydal. „Pokud jsme strategičtí partneři, pak byste měli splnit naši žádost,“ řekl. Duchovní jakýkoli podíl na puči odmítl. Kerry uvedl, že USA zváží možnost vyhoštění Gülena, jestliže Turci předloží důkazy o provinění duchovního.

Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Kerry dnes zopakoval americkou podporu demokraticky zvolené turecké vládě a vyzval Ankaru k umírněnosti a respektování právního řádu v průběhu vyšetřování převratu. „Spojené státy budou ochotny pomoci tureckým úřadům při tomto vyšetřování, ale narážky či tvrzení, že USA sehrály při neúspěšném pokusu o převrat svou roli, jsou lživé a škodí našim bilaterálním vztahům,“ konstatoval Kerryho mluvčí John Kirby.

USA varují své občany před cestami do Turecka

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo občany Spojených států, aby přehodnotili své plány na případné cesty do Turecka. Vyjádřilo se tak po nezdařeném pátečním pokusu o vojenský převrat v Turecku. Podobné varování vydala také česká diplomacie.

Ministerstvo zahraničí USA v sobotu večer uvedlo, že by se Američané měli vyhnout především návštěvě jihovýchodního Turecka. Vyhýbat se mají také velkým davům lidí, zvlášť pak v oblíbených turistických letoviscích.

Po potlačeném puči hrozí americkým občanům v Turecku zvýšené nebezpečí ze strany teroristických skupin, sdělila americká diplomacie. „Mezinárodní a místní teroristické organizace si úmyslně vybírají za cíl americké a další zahraniční turisty,“ varovalo ministerstvo zahraničí USA.

Newsletter