Komentář: Americká inflace zpomalila tempo růstu, tržní konsensus naplněn nebyl

Americká inflace v dubnu meziročně dále rostla. Tempo růstu zpomalilo z 8,5 % na 8,3 %. Trh přitom očekával nárůst o 8,1 %. Růst zpomalila i jádrová inflace, a to z 6,5 % na 6,2 %. Tržní konsensus očekával o 0,2 procentního bodu nižší číslo.

„Dnešní údaje poskytly palivo pro medvědy,“ okomentoval data analytik společnosti XTB Lukáš Lipovský. „Hlavní měnový pár nyní možná směřuje k zóně krátkodobého supportu v oblasti 1,0480 EURUSD,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Podle analytika společnosti Roklen Jana Berka jsou dnešní data potvrzením nutnosti dále a velmi rychle navyšovat americké úrokové sazby. „Trh sice přestal zaceňovat možnost zvýšení sazeb o 75 bodů na červnovém zasedání. Letošní trhem odhadovaný posun směrem k 3 % z aktuálního pásma 0,75 -1 % ale zůstává jedním z největších v tak krátké době za celou historii Fedu,“ uvedl Berka. „Velká část vyšších sazeb je v kurzu již evidentně zaceněna. Dolar proti euru tak bude velmi obtížně hledat faktory podporující výraznější posílení. Parita na páru s eurem rozhodně není námi očekávaný hlavní scénář,“ uzavřel.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter