Komentář: Americké předstihové indikátory potvrdily růst sektoru průmyslu, tempo však zpomaluje

Indikátor ISM amerického průmyslu vykázal již 20. měsíc po sobě výsledek potvrzující expanzi sledovaného sektoru převyšující 50bodovou hranici oddělující fázi růstu od kontrakce. Index PMI stejné oblasti se nad zmiňovanou hranicí drží již 19 měsíců.

Index PMI sektoru průmyslu byl v lednu revidován z 55 bodů na 55,5 bodu. Index ISM pak oproti prosinci klesl z 58,8 bodu na 57,6, očekáváno přitom bylo 57,5 bodu. Nárůst byl v rámci složek indexu ISM pozorován u zaměstnanosti, a to z 53,9 bodu na 54,5, a poté u cen, které rostly vzrostly z 65,2 bodu na 76,1. U nových objednávek byl vykázán naopak pokles z 61 bodů na 57,9 bodu.

Podle doprovodného komentáře je americký průmysl tažen poptávkou, avšak v prostředí omezení na straně nabídky zahrnující nedostatek klíčových meziproduktů, potíže s přepravou výrobků a nedostatek pracovní síly v továrnách kvůli mutaci omikron.

I přesto, že se celkový index ISM stále drží nad 50bodovou hranicí oddělující fázi expanze od kontrakce, některé dílčí indexy za leden nepřinesly nejpozitivnější signál. Jde například o nové objednávky a produkci (viz tabulka), které v minulém měsíci dosáhly nejnižších úrovní od června 2020.

Zdroj: ISM
Zdroj: ISM

„Trhy na výsledky obou indexů nereagovaly nikterak vášnivě. Americké akcie dnes klesají a dolar proti euru drží ztráty, které odstartoval již na začátku týdne,“ okomentoval tržní reakci analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Společná evropská měna aktuálně čerpá z rychlejšího růstu evropských tržních sazeb. Eurové peněžní trhy aktuálně zaceňují cca 30bodové zvýšení sazeb ECB v letošním roce. Výnos německého 2letého dluhopisu pak dnes poprvé od roku 2015 krátce vzrostl nad úroveň depozitní sazby ECB“ doplnil Berka.

Spolu s indikátory PMI a ISM byl zveřejněn ukazatel JOLTS sledující počet volných pracovních míst. „Ten v prosinci dosáhl 10,925 milionu (předchozí měsíc 10,562 milionu) a překonal očekávání trhu ve výši 10,3 milionu,“ uvedl analytik společnosti XTB Lukáš Lipovský a doplnil, že měnový pár EURUSD po zveřejnění dnešních údajů prorazil pod klíčovou technickou podporu na úrovni 1,1260 (viz graf).

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

 

 

 

Newsletter