Komentář: Evropská inflace překonala tržní odhady

Inflace eurozóny v lednu překonala tržní odhady. Pozitivní překvapení připravilo půdu pro silnější euro. Zároveň přiživilo otazníky ohledně rétoriky, kterou na čtvrtečním zasedání zvolí guvernérka ECB Lagardeová.

Předběžný odhad inflace za leden ukázal meziměsíční zpomalení růstu z 0,4 % na 0,3 %. Očekáván byl přitom pokles o 0,4 %. Meziročně byl reportován nárůst z 5 % na 5,1 % při predikci 4,4 %. Jádrová inflace pak meziročně zpomalila růst z 2,6 % na 2,3 %. Trh očekával zpomalení růstu na 1,9 %.

Podle doprovodného komentáře Eurostatu se na lednovém číslu nejvíce podílel nárůst cen energií následovaný cenami potravin, alkoholu a tabáku. V anualizovaném vyjádření vzrostly ceny energií o 28,6 %, zatímco v prosinci to samé číslo dosahovalo 25,9 %. U cen potravin, alkoholu a tabáku dosáhl růst 3,6 % oproti prosincovým 3,2 %.

Zdroj: Eurostat
Zdroj: Eurostat

„Lednová inflace obvykle patří mezi ty obtížně predikovatelné. Trh i přesto očekával, že minimálně vlivem efektu srovnávací základny přijde citelně větší zpomalení. Pozitivní překvapení tak připravilo dobrou půdu pro další posílení eura proti dolaru,“ okomentoval dnešní data analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Lednová data budou nepochybně výzvou pro guvernérku ECB Lagardeovou. Trhy budou intenzivně sledovat, jakou rétoriku tímto směrem zvolí. Zejména s ohledem na v poslední době rostoucí evropské tržní sazby, včetně sázek na letošní zvýšení sazeb ECB,“ doplnil.

Podle Berky bude pro Lagardeovou klíčové oddělit vliv dopadu růstu amerických sazeb na ty evropské. „Pokud bude v tomto směru úspěšná a podpoří výstup z prosincového zasedání, na trhy by mohlo dopadnout lehké zklamání. Nepůjde však o lehkou záležitost, obzvláště když je evidentní, že sama ECB již onu přechodnost inflace neargumentuje tak intenzivně, jako tomu bylo dřív,“ uzavřel analytik.

Podle analytika XTB Lukáše Lipovského se měnový pár EURUSD obchoduje na vyšší úrovni, přičemž dnešní údaje dodaly býkům více paliva. „Hlavní měnový pár aktuálně testuje silnou zónu odporu v oblasti 1,1300,“ upozornil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Newsletter