Komentář Moore: Česká ekonomika se zasekla

„Oživení české ekonomiky se opět odkládá. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí poklesl mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Ve druhém čtvrtletí HDP mezičtvrtletně stagnoval a meziročně se snížil o 0,6 %. Česká ekonomika tak stále nedosahuje předcovidového výkonu. Pokles ve třetím čtvrtletí však nebyl žádným překvapením – problémy českého průmyslu jsou dlouhodobé a růstový impuls od něj čekat nemůžeme. Navíc ho dusí oslabení globální poptávky, což je pro exportně orientovanou českou ekonomiku fatální problém. Nejde jen o pokles průmyslové produkce, ale i o pokles hodnoty nových zakázek. Podle posledních dostupných čísel za srpen český průmysl čelí poklesu jak domácí poptávky, když nové tuzemské zakázky klesly o 5,5 %, tak zahraniční, kde se nové zakázky meziročně snížily o 3,4 %. Hromadící se problémy českého průmyslu proto vyvolávají stále intenzivnější diskuse o nutnosti změny jeho struktury, potřebě inovací, hledání jiných konkurenčních výhod, než je levná pracovní síla, a o potřebě nové dlouhodobé koncepce jeho rozvoje,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

„Výraznější růstový impuls pro HDP zatím nemůžeme čekat ani od spotřeby domácností. Jejímu oživení by mohla pomoci snižující se inflace, která v září klesla na 6,9 %, tedy na nejnižší hodnotu od prosince 2021. Nicméně domácnosti jsou ve svých výdajích stále velmi opatrné. Blížící se zima a obavy ohledně cen energií, které se po loňském šoku dostaly spotřebitelům hluboko „po kůži“, tlumí jejich nákupní apetit, a to podle prvních signálů od obchodníků i v blížícím se předvánočním období. Ostatně maloobchodní tržby zatím klesají šestnáct měsíců v řadě,“ uvádí Petr Kymlička.

„Ke slabé domácí poptávce a špatné kondici českého průmyslu se přidává i tristní výkon německé ekonomiky, na které je ta česká značně závislá. HDP Německa se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,1 % proti předchozím třem měsícům, přičemž německá vláda očekává, že HDP se za celý letošní rok sníží o 0,4 %. Německou ekonomiku – podobně jako českou – brzdí vysoké úrokové sazby a inflace. To vše se promítne do vývoje HDP české ekonomiky v letošním roce. Výsledkem bude velmi pravděpodobně „černá nula“,“ uzavírá Petr Kymlička.

Newsletter