Komentář Moore: Inflační tlaky odeznívají

„Říjnový vývoj cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily pouze o 0,2 %. Jejich meziroční růst již několik měsíců brzdí – v září meziročně stouply o 0,8 %. To je dobrá zpráva, pokud se díváme na další vývoj inflace. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesají objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců. Český průmysl totiž již několik měsíců dusí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„I ceny zemědělské produkce se meziročně snížily o 9,7 % a klesají již šestý měsíc v řadě. Nicméně již v září se zrychlování poklesu cen zemědělců zastavilo, když meziročně klesly o 13,4 %, a tento trend pokrčoval i v říjnu. Navíc říjen je druhý měsíc, kdy meziměsíčně ceny zemědělců dokonce stouply a to o 4,2 %. Nicméně stále platí, že meziroční pokles cen potravinářů by se měl dále promítat do cen v obchodech, a tedy i do odeznívání spotřebitelské inflace,“ komentuje Petr Kymlička.

„Vedle cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků i samotná míra inflace. Ta sice v říjnu „povyskočila“ na 8,5 % ze zářijových 6,9 %, šlo však jen statistickou operaci zaviněnou dopadem loňského úsporného tarifu na energie. Pokud bychom tento faktor nebrali v potaz, byla by říjnová inflace o téměř tři procentní body nižší. Když nedojde k neočekávaným cenovým šokům – například v oblasti energií – měl by pokles inflace pokračovat i na počátku příštího roku,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

Newsletter