Komentář: Nálada se v Německu dle indexu ZEW výrazně zlepšila

Šetření v rámci německého ZEW indikátoru ekonomické nálady odhalilo výrazné zlepšení. Lednové výsledky ukazují na zlepšení o vysokých 21,8 bodu na 51,7 bodu. Výhled ukazuje, že více než 60 % dotázaných expertů očekává zlepšení ekonomické situace a hospodářský růst v následujících šesti měsících. Jedním dechem je však nutné dodat, že současnou situaci v Německu hodnotí jako dobrou pouze 14,8 % dotázaných. Zhruba 19 % pak hodnotí situaci jako špatnou a zbytek pak jako standardní.

Zlepšení ekonomické situace v následujících měsících očekává také 57 % dotázaných v eurozóně. Jedním z důvodů pro relativně pozitivní očekávání je faktor počasí, kdy by teplejší počasí v jarních a letních měsících mělo omezit šíření nákazy viru COVID -19. „Pozitivní výsledky z Německa a z eurozóny jsou dobrou zprávou pro euro. Pokud se tato očekávání naplní, pak by mohla ECB přistoupit k rychlejšímu tempu omezování nákupu aktiv, což by vytvořilo tlak na silnější kurz společné měny,“ okomentoval situaci hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka.

Naproti tomu pouze 38,1 % dotázaných očekává zlepšení situace v Číně, což je zřejmě způsobeno pokračujícími problémy tamní ekonomiky. Situace v USA je odlišná od eurozóny. Z dotázaných očekává zlepšení situace pouze 29,3 %, což je v rámci srovnání regionů nejméně. Na druhou stranu zhoršení očekává pouze 6,9 % dotázaných, což je naopak výsledek nejlepší. „Náladu v USA tak lze v současné době popsat jako opatrnou spíše než pesimistickou,“ doplnil Peterka.

Zdroj: Zew
Zdroj: Zew

Zveřejněná čísla o ZEW indexu neměla na akciové trhy výraznější vliv. Již od začátku obchodní seance se totiž soustředí primárně na vývoj amerických výnosů.

„Začátek dnešního obchodování přinesl silný pokles amerických i evropských akciových indexů. Výnosy amerických desetiletých dluhopisů dnes vyskočily na dvouletá maxima a dosáhly 1,83 %,“ uvedl analytik společnosti X-Trade Brokers Lukáš Lipovský. „Většina indexů blue-chips ze starého kontinentu zaznamenala pokles o více než 1 %. Německý DE30 klesl o 1,5 % a v současné době se pohybuje poblíž úrovně 15 700 bodů. Futures na US100 klesly o 1,8 % a pohybují se pod úrovní 15 300 bodů,“ doplnil.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

US100, interval D1. Futures na americký technologický index na začátku dnešní seance prudce klesly, opět se dostaly pod spodní hranici dlouhodobého rostoucího trendu a snaží se udržet nad 63,8% Fibo retracementem. Pokud se poklesy zrychlí, další úroveň podpory se může nacházet poblíž úrovně 15 150 bodů. Místní rezistence zůstává na úrovni 15 500 bodů.

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter