Komentář: Německá inflace nezpomaluje

Míra inflace v Německu v únoru meziročně vzrostla na 5,1 %, což je nejvíce od června 1992, z 4,9 % v předchozím měsíci a je v souladu s odhady trhu. Na měsíční bázi skončila inflace na 0,9 %, což je také v souladu s odhady analytiků ve výši 0,9 %.

„Dopady související s COVID-19, jako jsou omezené dodávky, výrazný růst cen v expanzivní fázi ekonomického procesu a také v cenách energií, mají nadále vliv,“ okomentoval dnešní data analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Tyto efekty jsou překryty nejistotami způsobenými ruským útokem na Ukrajinu. Harmonizovaná míra inflace se v únoru zvýšila na 5,50 % z 5,1 % v lednu,“ doplnil.

Měnový pár EURUSD podle Hovorky zaznamenal relativně malou reakci na dnešní zveřejnění dat inflace. „Nejpopulárnější měnový pár se nadále obchodoval kolem úrovně 1,1165,“ uzavřel.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Podle analytika společnosti Roklen Jana Berky se aktuální trhy vezou především na vlně nervozity spojené s rusko-ukrajinským konfliktem. „V takovém prostředí bude vždy silnější poptávka po bezpečných přístavech, jako je například dolar. S rizikem silnější americké měny je tedy nutné počítat do doby, než se situace na Ukrajině více uklidní,“ doplnil.

 

Newsletter