Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD. Výnosy amerických státních dluhopisů dnes klesají.

Komentář: Německý Ifo index potvrzuje pozitivní očekávání

Německý index Ifo, který vychází z šetření mezi německými firmami, vykázal zlepšení jak v hodnocení podnikového klima, tak v rámci očekávání. Hodnocení současné situace naopak kleslo, avšak v souladu s tržním konsensem.

Ifo index podnikového klima v lednu vzrostl z 64,7 bodu na 65,7, očekáváno bylo 94,5 bodu. Index očekávání pak z 92,6 bodu na 95,2, při predikci 93 bodů. Hodnocení současné situace kleslo v souladu s konsensem z 96,9 bodu na 96,1 bodu. U prvních dvou ukazatelů šlo o první nárůst od loňského června.

Zdroj: Ifo
Zdroj: Ifo

„Index Ifo doplnil včerejší report indexů PMI sektoru služeb a průmyslu, které rovněž vzrostly nad očekávání trhu,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „I přesto, že se německá ekonomika stále potýká s omezeními na straně nabídky, zejména v průmyslu, a s protipandemickými opatřeními poškozujícími sektor služeb, podnikatelé věří v budoucí zlepšení. Nepůjde sice o návrat do předpandemického normálu, i přesto jde o pozitivní začátek nového roku,“ doplnil.

Podle Berky je klíčová zmínka o částečném uvolnění tzv. úzkých hrdel, která dopadají nejen na německý průmyslu, ale rovněž ten český. Co se však výhledově nezmění je cenotvorba. Německé firmy neplánují snížení cen. Naopak, každá druhá průmyslová firma plánuje další zvýšení. „To jde ruku v ruce s nárůstem nákladů, které reflektuje nejvyšší index cen výrobců od 40. let. V tomto směru jde o riziko přenosu vyšších nákladů na konečné ceny, které by se mohly ve výsledku projevit v celkové inflaci,“ vysvětlil Berka.

Newsletter