Komentář: Omikron úřaduje v sektoru služeb, problémy dodavatelských řetězců v průmyslu

Na obou stranách Atlantiku byly zveřejněny předběžné výsledky předstihových indikátorů PMI sektoru služeb a průmyslu. V prvním případě byl potvrzen vliv mutace omikron, ve druhém zase trvající problémy v dodavatelských řetězcích.

Evropský index PMI sektoru služeb v lednu klesl z 53,1 bodu na 51,2 bodu, očekáváno přitom bylo 52. V průmyslu jsme se naopak dočkali nárůstu z 58 bodů na 59. Tržní konsensus dosahoval 57,5 bodu.

„Zhoršení u sektoru služeb je spojeno s mutací omikron, která aktuálně zatěžuje celou Evropu,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Čím déle se bude starý kontinent potýkat s protipandemickými opatřeními, tím více se podepíšou na ekonomickém výkonu, zejména pak v nejvíce zasažených sektorech, jako je pohostinství a cestovní ruch,“ doplnil.

V případě průmyslu bylo patrné zlepšení, například z titulu kratších zpoždění v dopravě. „I přesto nás omezení na straně nabídky budou doprovázet během většiny letošního roku. To bude brzdou nejen pro evropský, ale také český průmysl,“ uvedl Berka. „Pozitivem je, že se oba evropské indexy nadále drží nad hranicí 50 bodů, která odděluje pásmo expanze a kontrakce,“ uzavřel.

Co se týče dat z USA, podle předběžných odhadů index PMI ve zpracovatelském průmyslu v lednu klesl na 55 bodů z prosincových 57,7 bodu, což bylo pod tržními odhady na 56,8 bodu. Ve službách index klesl na 50,9 bodu z 57,6. Trh přitom očekával 55 bodů.

„Měnový pár EURUSD na dnešní zveřejněné údaje reagoval poměrně málo,“ uvedl analytik XTB Lukáš Lipovský „Nejoblíbenější měnový pár se tak nadále obchodoval mírně pod úrovní 1,1300 EURUSD,“ doplnil.

Zdroj: xStation5
Zdroj: xStation5

Newsletter