Americké výnosy pokračují v růstu. Dolar se proti euru obchoduje nad 1,0600 za euro. Koruna díky nárůstu krátkých sazeb zpevnila pod 25,20 za euro.

Kongres USA jedná o penězích pro vládu, zvažuje provizorní řešení

Republikánští poslanci ve středu ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu předložili návrh prodloužit o týden financování vládních úřadů, jimž by v opačném případě od soboty hrozila platební neschopnost. Týdenního odkladu by poslanci měli využít k dojednání definitivního zákona, který státní správě umožní fungovat až do konce tohoto finančního roku, což je do konce září.

Poslanec Rodney Frelinghuysen, který návrh předložil, si od provizorního scénáře slibuje pokrok v mezistranických jednáních, která dosažení dohody podmiňují. Zatím dohodě bránil požadavek Bílého domu, aby součástí výdajů na financování vlády byly i náklady na stavbu kontroverzní zdi na hranici s Mexikem.

Prezident Donald Trump ale prý už na této podmínce netrvá, což jednání mezi republikány a demokraty značně ulehčilo. Demokratům se podle vůdkyně jejich menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové navíc dostalo ujištění, že Bílý dům nezastaví financování zdravotní reformy bývalého prezidenta Baracka Obamy, kterou chce Trump zrušit.

Dohoda ale přesto na stole ještě není a Frelinghuysenův návrh má poslancům poskytnout prostor k dalšímu jednání, napsala agentura AP.

Vláda by měla na své fungování dostat zhruba jeden bilion dolarů (24,7 bilionu Kč). List The New York Times napsal, že zbývá ještě dojednat financování sporných projektů v oblasti ochrany životního prostředí a plánovaného rodičovství a rozhodnout o osudu finančních regulací z éry Baracka Obamy. Zákon o financování vlády musejí schválit obě komory Kongresu a podepsat prezident.

Newsletter