Kreml: Putin, Hollande a Merkelová se setkají v září v Číně

Prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se v telefonickém rozhovoru dohodli, že budou jednat o ukrajinské krizi na okraj zářijového summitu skupiny zemí G20 v Číně. Oznámil to dnes Kreml.

„Vedoucí představitelé tří států se domluvili, že budou pokračovat v osobních kontaktech ohledně ukrajinské otázky a zejména že uspořádají společnou schůzku na okraj nadcházejícího summitu skupiny G20, který se 4. a 5. září sejde v Číně,“ oznámil Kreml podle ruské agentury TASS.

Vrcholná schůzka na okraj summitu G20 v Číně se měla podle původního záměru konat v „normandském formátu“, tedy i za účasti ukrajinského prezidenta. Putin ale „normandskou“ schůzku zrušil poté, co Moskva 10. srpna obvinila Kyjev, že se ukrajinská rozvědka pokusila o vpád diverzantů na anektovaný Krym, kde v potyčkách byli zabiti dva ruští vojáci a část diverzantů Rusové zajali.

Porošenko toto obvinění popřel a označil ho za výmysl. Nicméně rusko-ukrajinské vztahy se po tomto incidentu vyostřily a vojska na obou stranách šíje spojující Krym s pevninou byla uvedena do nejvyšší pohotovosti. Přibylo také incidentů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vojsky v Donbasu na východě Ukrajiny.

Newsletter